Németh Szilárd: a magyar családok kapták legolcsóbban az áramot és a földgázt Európában
Az ún. végfelhasználói árakat tekintve Magyarországon a legolcsóbbak a lakossági áram- és gázárak.
Európában 2024 februárjában is – az egy évtizede bevezetett rezsicsökkentésnek köszönhetően – a magyar családok kapták legolcsóbban a háztartási villamosenergiát és földgázt. Minderről a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos számolt be kedden a hivatalos közösségi médiás oldalán.
Németh Szilárd forrásként a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt jelölte meg, de a Facebookon megjelent posztjában azt is hozzátette: az összehasonlítás az úgynevezett végfelhasználói árakon alapul, amelyet a fogyasztók kifizetnek, és az tartalmazza a rendszerhasználati díjat is. A Világgazdaság pedig korábban azt írta:
Januárban Magyarországon voltak a legalacsonyabbak a lakossági áram- és gázárak az Európai Unióban, és Európa egészét tekintve is csak Kijev előzött be. A két fő rezsitétel nagysága a földrészen nagyjából a tavaly decemberi szinten maradt – jegyzik meg a cikkben. Miközben januárban szinten maradt, illetve alig nőtt a gáz átlagos európai lakossági ára a decemberihez képest, maga a molekulaár térségenként nagy eltéréseket mutatott.
Az átlagos stabilitás annak ellenére megmaradt – mutat rá a VaasaETT –, hogy a január jellemzően a legkeményebb téli hónap, amikor a fűtés elvben csúcsra jár. Egyúttal kiemelik: a nagykereskedelmi gázárak még annak ellenére is estek, hogy a Vörös-tengeri feszültség miatt a cseppfolyóst földgázt szállító tartályhajók Afrika megkerülésére kényszerültek, hogy eljussanak Európába.
A hollandiai TTF-en a megawattóránkénti ár 30 euróra gyengült, 2 euróval alacsonyabbra a két évvel korábbinál, vagyis a válság előtti szintnél – fűzi hozzá a VG. Korábban azt is megírtuk, hogy az Magyarország mintapélda az unióban, rengeteg gáztartalékkal rendelkezünk: mindezt az Energiaügyi Minisztérium (EM) tudatta a magyarországi tárolók február elsejei töltöttségét illetően. Továbbá arról is beszámoltunk, hogy egy jelentés szerint évente 17 milliárd forintnyi víz folyik el Magyarországon.