Tripla csillagrendszer bolygóbölcsőjének leválását figyelték meg asztronómusok
Az emberiség történelme során először bukkantak rá erre a kuriózumnak számító jelenségre, ugyanis mindez idáig még egyszer sem sikerült detektálni, hogyan szakítja le magát a protoplanetáris lemez.
Az emberiség történelme során először bukkantak rá erre a kuriózumnak számító jelenségre, ugyanis mindez idáig még egyszer sem sikerült detektálni, hogyan szakítja le magát a protoplanetáris lemez.
A szóban forgó GW Orionis csillagrendszer meglehetősen illékonynak mondható. Három csillaggal a centrumában egykor egy szabályos protoplanetáris lemezzel rendelkezett, mára azonban rendkívüli módon eltorzult és elmozdult az eredeti pozíciójából – olvasható a Science tudományos lapban nemrég megjelent tanulmányban.
Ez egy eléggé különleges felfedezésnek számít, amivel komoly áttörést érhetnek el az exobolygók felkutatásában, hiszen az események megértésével az asztrofizikusok pontos válaszokat adhatnak a planéták képződésének folyamataival kapcsolatban felmerül kérdésekre.
Szerencsére a protoplanetáris lemez még nincs annyira rossz formában, hogy az exobolygók ne jöhessenek létre a három csillag közelében, még a kissé amorf gyűrűben is elegendő anyag található ahhoz, hogy új világok születhessenek.
„Minden bolygó, ami a nem egybeeső gyűrűben keletkezik, a csillag körül egy erősen ferde pályát írhat le, amiket későbbi vizsgálatokkal akár nyomon is követhetünk majd”, mondta Alexander Kreplin az Exeteri Egyetem csillagásza és a publikáció társszerzője.
Kutatók rájöttek arra is, hogy a csillagoknak szintén eltorzult pályájuk van, amelyek fokozatosan kettészakították a lemezt. Az ausztrál Victoria Egyetem szakemberei úgy gondolják, hogy van egy hiányzó mozaikdarab is, mégpedig egy speciális exobolygó, ami a hatalmas porfelhő közepette idézhette elő az óriási káoszt.
„Szerintünk a bolygó jelenléte azt bizonyítja, hogy pont ez az égitest járulhatott hozzá a lemez kettéválásához”, magyarázta Jiaqing Bi, a Victoria professzora.