Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tripla csillagrendszer bolygóbölcsőjének leválását figyelték meg asztronómusok

Az emberiség történelme során először bukkantak rá erre a kuriózumnak számító jelenségre, ugyanis mindez idáig még egyszer sem sikerült detektálni, hogyan szakítja le magát a protoplanetáris lemez.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az emberiség történelme során először bukkantak rá erre a kuriózumnak számító jelenségre, ugyanis mindez idáig még egyszer sem sikerült detektálni, hogyan szakítja le magát a protoplanetáris lemez.

A szóban forgó GW Orionis csillagrendszer meglehetősen illékonynak mondható. Három csillaggal a centrumában egykor egy szabályos protoplanetáris lemezzel rendelkezett, mára azonban rendkívüli módon eltorzult és elmozdult az eredeti pozíciójából – olvasható a Science tudományos lapban nemrég megjelent tanulmányban. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ez egy eléggé különleges felfedezésnek számít, amivel komoly áttörést érhetnek el az exobolygók felkutatásában, hiszen az események megértésével az asztrofizikusok pontos válaszokat adhatnak a planéták képződésének folyamataival kapcsolatban felmerül kérdésekre.

Szerencsére a protoplanetáris lemez még nincs annyira rossz formában, hogy az exobolygók ne jöhessenek létre a három csillag közelében, még a kissé amorf gyűrűben is elegendő anyag található ahhoz, hogy új világok születhessenek.

„Minden bolygó, ami a nem egybeeső gyűrűben keletkezik, a csillag körül egy erősen ferde pályát írhat le, amiket későbbi vizsgálatokkal akár nyomon is követhetünk majd”, mondta Alexander Kreplin az Exeteri Egyetem csillagásza és a publikáció társszerzője.

Kutatók rájöttek arra is, hogy a csillagoknak szintén eltorzult pályájuk van, amelyek fokozatosan kettészakították a lemezt. Az ausztrál Victoria Egyetem szakemberei úgy gondolják, hogy van egy hiányzó mozaikdarab is, mégpedig egy speciális exobolygó, ami a hatalmas porfelhő közepette idézhette elő az óriási káoszt.

„Szerintünk a bolygó jelenléte azt bizonyítja, hogy pont ez az égitest járulhatott hozzá a lemez kettéválásához”, magyarázta Jiaqing Bi, a Victoria professzora.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.