Nemzetközi statisztika szerint hazánkban a második legrosszabb nőnek lenni az EU-ban
Mindemellett a nők esélyegyenlősége szempontjából hagyományosan jól teljesítő, és most is az élen álló országokban vagy megakadt a fejlődés, vagy még romlott is valamelyest a helyzet.
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) csütörtökön tett közzé egy kimutatást, amely szerint Magyarországon az Európai Unión belül a második legrosszabb a nők helyzete a nemi egyenlőség szempontjából. Ezzel együtt biztató lehet, hogy általánosságban véve az egész Európai Unióban javul a nők helyzete.
Az adatok azt mutatják, az EU idén a maximális 100-ból 70,2 pontot ért el, az EIGE keddi közleményében pedig kiemelte, hogy a 10 éve bevezetett, évente frissített index még sosem mutatott ilyen pozitív eredményt. Hozzátették, sosem ugrott akkorát a mutató egy év alatt, mint most: tavaly ugyanis még csak 68,6 pontos volt az uniós átlag – írta a hvg.hu.
Ugyanakkor a szervezet szerint intő jel az, hogy a nők esélyegyenlősége szempontjából hagyományosan jól teljesítő, és most is az élen álló országokban vagy megakadt a fejlődés, vagy még romlott is valamelyest a helyzet a 2022-es adatokhoz viszonyítva:
- Az első helyen végzett Svédország tavaly 83,9 pontot kapott, idén viszont csak 82,2-t.
- A második helyezett Hollandia tavaly 77,3 ponttal zárt, idén 77,9-cel.
- A harmadik legjobban szereplő Dánia pedig tavaly és idén egyaránt 77,8 pontot kapott.
Mindez azt jelzi, hogy a már elért eredményeket sem lehet készpénznek venni. A statisztika szerint azon országok közül, amelyek nem érik el az uniós átlagot, Olaszország, Portugália, Luxemburg és Málta is látványosat javult az elmúlt évben. Ezzel szemben Magyarországon, amely évek óta sereghajtó az EU-ban ebben a kérdésben, csak némi előrelépés volt látható.
Kifejtették, tavaly az országot 54,2 pontra értékelték, míg idén 57,3 pontra. Ám ez pozitív eredménynek is tekinthető abból a szempontból, hogy az Európai Unióban az átlagos javulás 1,6% volt, aminek ez majdnem a kétszerese – jegyezte meg az Index. Ettől rosszabb helyezést pedig Románia ért el 56,1 ponttal. Az, hogy mely országok mennyi pontot értek el, alább is megtekinthető:
Progress in gender equality in the EU is the best it’s ever been, with the Index score reaching a new milestone.
However, this is a nuanced picture. pic.twitter.com/Yt9dFYpS6i
— EIGE (@eige_eu) October 24, 2023
A portál arra is kitért, az EIGE statisztikáját összetett módon, számos paraméter alapján állítják össze, amelyek közt megtalálható például a bérezés, a munkahelyi egyenlőség, a nők elleni erőszak gyakorisága, vagy a nők politikai szerepvállalásának gyakorisága is.