Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,77 Ft
Euró
387,45 Ft
Font
450,56 Ft
Bitcoin
61,542 $

Sajtóértesülések: Kína már mérlegeli lehetőségeit egy tajvani konfliktus esetére

Úgy tudni, Kína már mérlegeli lehetőségeit arra az esetre, ha ténylegesen bekövetkezne egy Kína és Tajvan közötti fegyveres konfliktus.

Fotó: Unsplash/Thomas Tucker
Ázsia

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Reuters jelentése szerint a kínai kormányhoz szorosan köthető kutatók, akik a szomszédunkban zajló konfliktus nyomán Oroszország ellen eszközölt nyugati válaszlépéseket vizsgálják, azt állítják, hogy amennyiben Kína egy esetleges, Tajvan miatt folytatott háborúban amerikai szankciók hatálya alá kerülne, úgy az Kína számára komoly problémát jelentene.

A lap munkatársai 2022 februárja óta több mint 200 kínai nyelvű politikai tanulmányt és tudományos cikket tekintettek át, s arra jutottak, hogy a Moszkva elleni szankciók több száz kínai közgazdászt, pénzügyest és geopolitikai elemzőt késztettek arra, hogy megvizsgálják, hogyan kellene Kínának enyhítenie a szélsőséges forgatókönyvek következményeit, beleértve az amerikai dollárhoz való hozzáférés elvesztését egy esetleges tajvani konfliktus esetén. Soron kívül Orbán Viktor halat fogott (videó)

Csen Honghsziang, a Kínai Népbank (PBOC) egyik fiókjának kutatója például figyelmeztetett:

„A kínai-amerikai stratégiai verseny és a Tajvani-szoros konfliktus erősödésével összefüggésben óvakodnunk kell attól, hogy az Egyesült Államok lemásolja ezt a pénzügyi szankciós modellt Kínával szemben.”

A kutató ennek kapcsán úgy fogalmazott, Kínának „fel kell készülnie egy esős napra”, hogy biztosítsa pénzügyi és gazdasági stabilitását. Az Oroszországot érintő szankciókat elemezve a kutatók közül sokan arra figyelmeztetnek, hogy Kína sokkal nagyobb gazdasága és a fejlett külföldi technológiától és nyersanyagimporttól való függősége miatt a Nyugattal folytatott szankciós harc sokkal pusztítóbb lehet.

Több szakértő pedig hangsúlyozta, a kölcsönös függőség növelése jobb megközelítés lehet, mint az elszigetelődés. Mint ismert, magas rangú amerikai katonatisztek korábban arról számoltak be, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök utasította a Népi Felszabadító Hadsereget, hogy 2027-re készüljön fel Tajvan lerohanására.

S bár Peking soha nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy erőszakot alkalmazzon a sziget elfoglalására, valójában soha nem osztott meg részleteket az állítólagos háborús előkészületek kapcsán. A kínai kül- és pénzügyi politika kutatók ugyanakkor egyre látványosabban szorgalmazzák, hogy Kína elemezze a különböző lehetséges forgatókönyveket, s dolgozzon ki megelőzési, válasz- és ellenintézkedéseket a jövőbeli konfliktus esetére.

Magyar Péter szerint a legnagyobb fiával „nem állnak egy politikai táborban”

Ettől függetlenül azt gondolja, pár év múlva megtalálhatják a közös hangot a fiával, illetve neki is elmondta, hogy mindent, amit most a politikában tesz, azt érte is teszi.

Máris elfogták az újbudai dohányboltot kiraboló fiatal férfit

Egy 21 éves fiatalember követhette el a rablást, ami miatt hosszú időre kerülhet rácsok mögé, súlyos büntetés vár rá.

Videón a Manchester United újabb veresége, most az Arsenal ellen

A Manchester United katasztrofális formában van Erik ten Hag vezetésével, aki továbbra is a sérülésekkel védekezik.