Sajtóértesülések: Kína már mérlegeli lehetőségeit egy tajvani konfliktus esetére
Úgy tudni, Kína már mérlegeli lehetőségeit arra az esetre, ha ténylegesen bekövetkezne egy Kína és Tajvan közötti fegyveres konfliktus.
A Reuters jelentése szerint a kínai kormányhoz szorosan köthető kutatók, akik a szomszédunkban zajló konfliktus nyomán Oroszország ellen eszközölt nyugati válaszlépéseket vizsgálják, azt állítják, hogy amennyiben Kína egy esetleges, Tajvan miatt folytatott háborúban amerikai szankciók hatálya alá kerülne, úgy az Kína számára komoly problémát jelentene.
A lap munkatársai 2022 februárja óta több mint 200 kínai nyelvű politikai tanulmányt és tudományos cikket tekintettek át, s arra jutottak, hogy a Moszkva elleni szankciók több száz kínai közgazdászt, pénzügyest és geopolitikai elemzőt késztettek arra, hogy megvizsgálják, hogyan kellene Kínának enyhítenie a szélsőséges forgatókönyvek következményeit, beleértve az amerikai dollárhoz való hozzáférés elvesztését egy esetleges tajvani konfliktus esetén.
Csen Honghsziang, a Kínai Népbank (PBOC) egyik fiókjának kutatója például figyelmeztetett:
A kutató ennek kapcsán úgy fogalmazott, Kínának „fel kell készülnie egy esős napra”, hogy biztosítsa pénzügyi és gazdasági stabilitását. Az Oroszországot érintő szankciókat elemezve a kutatók közül sokan arra figyelmeztetnek, hogy Kína sokkal nagyobb gazdasága és a fejlett külföldi technológiától és nyersanyagimporttól való függősége miatt a Nyugattal folytatott szankciós harc sokkal pusztítóbb lehet.
Több szakértő pedig hangsúlyozta, a kölcsönös függőség növelése jobb megközelítés lehet, mint az elszigetelődés. Mint ismert, magas rangú amerikai katonatisztek korábban arról számoltak be, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök utasította a Népi Felszabadító Hadsereget, hogy 2027-re készüljön fel Tajvan lerohanására.
S bár Peking soha nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy erőszakot alkalmazzon a sziget elfoglalására, valójában soha nem osztott meg részleteket az állítólagos háborús előkészületek kapcsán. A kínai kül- és pénzügyi politika kutatók ugyanakkor egyre látványosabban szorgalmazzák, hogy Kína elemezze a különböző lehetséges forgatókönyveket, s dolgozzon ki megelőzési, válasz- és ellenintézkedéseket a jövőbeli konfliktus esetére.