Ezt találták a NASA tudósai a Bennu aszteroida mintáit tartalmazó kapszulában
A szakembereknek a lélegzete is elállt a látottak miatt, hiszen „egy tudományos kincsesdoboz” került a birtokukba.
Mint ismert, vasárnap ért földet Utah államban egy kapszula, amelyben 250 gramm körüli tömegű, a Földtől nagyjából 350 millió kilométerre lévő Bennu aszteroidáról gyűjtött mintát még 2020-ban az OSIRIS-Rex űrszonda.
A NASA élőben közvetítette, ahogy a konténer lezuhant, s onnan a texasi Houstonban található Johnson Űrközpontba szállították. Az Al Jazeera pedig most arról számolt be, hogy az amerikai űrhivatal tudósai kedden felnyitották az űrkapszulát.
Mindezt teljes védőfelszerelésben, egy légmentesen lezárt kamrában hajtották végre. Mint kiderült, az eszköz belsejében „fekete színű port és homokszem méretű törmeléket” találtak, bár a NASA azt nem pontosította, hogy azok valóban az aszteroidáról származnak-e.
Hamarosan megkezdik a minták elemzését
Ugyanakkor a közösségi médiában azt írták, a szakembereknek a lélegzete is elállt a látottak miatt, hiszen „egy tudományos kincsesdoboz” került a birtokukba. Hozzátették, a tudósok türelmetlenül várják, hogy elkezdhessék kielemezni a mintákat.
Az űrügynökség megjegyezte, a vizsgálatok megkezdése előtt szét kell szerelniük az űrszondát, ami meglehetősen bonyolult feladat lesz. Később pedig a minták egy részét kísérletekhez fogják felhasználni, míg egy kisebb részét a misszió japán és kanadai partnereinek küldik el.
A többit pedig természetesen megőrzik a jövő generációi számára, hogy tanulmányozhassák. Illetve hozzátették, a tervek szerint október 11-én tartanak sajtótájékoztatót, amelynek során a nyilvánosság elé tárják, milyen megállapításokat tettek a begyűjtött mintákra vonatkozóan.