Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

USA: Moszkva és Peking akadályozza az ENSZ BT Phenjannal szembeni válaszlépését

A nagykövet úgy véli, a fenyegetés egyre nő, Kína és Oroszország viszont nem vesz tudást „a nemzetközi béke és biztonság fenntartására vonatkozó felelősségéről”.

...svg content...Fotó: Elhibázott észak-koreai rakétakísérletről szóló televíziós tudósítást néznek dél-koreai utasok a szöuli központi pályaudvaron 2023. augusztus 24-én. Ezen a napon másodjára is kudarcot vallott Észak-Korea kísérlete egy kémműhold felbocsátására egy telephelyről az észak-pjongáni tartományban. MTI/EPA/Dzson Hon Kjun
Észak-Amerika
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Egyesült Államok pénteken azzal vádolta Kínát és Oroszországot, hogy akadályozzák az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) egységes válaszlépését az észak-koreai rakétakilövésekkel, illetve egy újabb kémműhold felbocsátásával szemben. Ezzel a tanács többsége – Moszkva és Peking kivételével – egyetértett, Linda Thomas-Greenfield pedig kifejtette, mi jelenti a legnagyobb gondot.

„Ennek a problémának egyesítenie kellene bennünket ahelyett, hogy széthúz. De 2022 eleje óta az ENSZ BT nem tudott eleget tenni kötelezettségvállalásainak, mégpedig Kína és Oroszország folyamatos ellenállása miatt. A KNDK atomfegyver-programja által jelentett fenyegetés egyre nő, Peking és Moszkva viszont nem veszt tudomást a nemzetközi béke és biztonság fenntartására vonatkozó felelősségéről” Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

– mondta az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.

De azt is elítélte, hogy az orosz és kínai tisztviselők jelen voltak a múlt hónapban megrendezésre került észak-koreai katonai parádén, amelyeken új drónokat és atomtöltetű interkontinentális ballisztikus rakétákat mutattak be. „Ők ünneplik a Biztonsági Tanács határozatainak megsértését, és továbbra is akadályozzák az ENSZ BT fellépését” – tette hozzá.

Ezzel szemben Oroszország és Kína képviselői azt gondolják, Washington a hibás Phenjan „agresszív magatartásáért”, kiemelve a Dél-Koreával közös hadgyakorlatokat. Kim Szong észak-koreai nagykövet pedig kijelentette, a műhold felbocsátása „az önvédelemhez való törvényes jog gyakorlását”, illetve az Egyesült Államok „katonai akcióitól való elrettentésének” célját szolgálja, ám Linda Thomas-Greenfield elutasította ezt.

A CNA beszámolója alapján az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete kiemelte, „mindannyian tudjuk az igazságot: a KNDK paranoiáját és önző érdekeit a nép érdekei elé helyezi” – fogalmazott. Majd arra utalt, Phenjan „háborús gépezetét a kegyetlenség és az elnyomás táplálja, amely szégyenletes”, egyúttal komoly fenyegetést jelent a globális békére nézve.