Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,424 $

ENSZ BT: Phenjan nukleáris fegyverprogramját helyezi előtérbe a nép érdekei helyett

A tanács tagjainak többsége mélyen elítélte az országban kialakult helyzetet, ám Kína és Oroszország képviselői szerint „ez nem a megfelelő hely” ennek megvitatására.

Fotó: A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által 2023. augusztus 14-én közreadott képen Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke egy hadiipari vállalat gyárában tett augusztus 11-12-i látogatásán egy nem megnevezett településen. MTI/AP/KCNA/KNS
Ázsia

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának csütörtökön lezajlott, észak-koreai emberi jogok helyzetéről szóló ülésén azzal vádolták Phenjant, hogy jelentős összegeket költ nukleáris fegyverprogramjára, miközben a nép éhezik és alapvető dolgokat kell nélkülöznie.

Volker Turk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa azt mondta, „a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban élők egyre súlyosabb politikai elnyomást tapasztalnak, miközben a gazdasági körülmények romlanak, nem beszélve az emberi jogok széles körű, szisztematikus megsértéséről”. Soron kívül Négy csecsemőt találtak egy fagyasztóban, mégsem emelnek vádat az anya ellen

Állítása szerint mindez „a KNDK fokozódó militarizációjából ered, vagy azt támogatja”. Példaként említette a kényszermunka széles körű alkalmazását, amely a gyermekeket is érinti, s egyetlen célja az, hogy „támogassák az állam katonai apparátusát és fegyvergyártási képességét” – írta a France24.

Elizabeth Salmon, az ENSZ észak-koreai emberi jogokkal foglalkozó különmegbízottja hozzátette, Phenjan a nemzetközi szankciókat okolja az országban kialakult szörnyű humanitárius helyzetért. Egyúttal azt követeli meg polgáraitól, hogy „húzzák meg a nadrágszíjat”, mert így a rendelkezésre álló forrásokat a nukleáris fegyver- és rakétaprogram finanszírozására fordíthatják.

Az elhangzottakkal a tanács legtöbb tagja egyetértett, egyúttal mélyen elítélték az Észak-Koreában kialakult helyzetet. Ám Kína és Oroszország képviselői másként gondolták, véleményük szerint „ez nem a megfelelő hely” az észak-koreai emberi jogi helyzet megvitatására. Kifejtették, a megbeszélés nem volt konstruktív, nem kínált megoldásokat a térségben fennálló feszültségek csökkentésére.