Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

TIE vadászra hasonlító galaxist fedeztek fel

A NASA Fermi Gammasugár Űrteleszkópjának köszönhetően olyan érdekes formájú csillaghalmazra bukkantak, ami leginkább a Star Wars rajongók fantáziáját indíthatta be.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA Fermi Gammasugár Űrteleszkópjának köszönhetően olyan érdekes formájú csillaghalmazra bukkantak, ami leginkább a Star Wars rajongók fantáziáját indíthatta be.

A galaxis nyomait először 2015-ben találták meg, azonban nemrég a Hawaii-on található Very Long Baseline Array (VLBA) és a NASA Chandra Röntgensugár Obszervatóriumának megfigyelései segítségével sokkal részletesebb képet tudtak alkotni a különleges objektumról. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Matthew Lister, az indianai Purdue Egyetem asztronómus professzora, és egyben a The Astrophysical Journal tudományos lapban publikált tanulmány főszerzője elmondta, hogy a modern készülékeknek hála a valaha volt legnagyobb felbontás mellett tudják vizsgálni ezt a bámulatos képződményt.

„A Fermi bejelentése után egymilliószor közelebbről vehettük szemügyre a VLBA rádióantennáival a galaxist, valamint nézhettük, ahogy változtatja alakját az idő függvényében.”

„Amikor először láttam az eredményeket, egyből Darth Vader TIE vadászai jutottak eszembe a Star Wars IV: Egy új remény filmből.”

A galaxis nagyjából 500 millió fényév távolságra található bolygónktól az egyik szupermasszív fekete lyuk szomszédságában, amelynek tömege nagyjából egymilliárdszor nagyobb a Napnál.

Aktív galaxisról van szó, ami azt jelenti, hogy sokkal több sugárzást bocsájt ki magából, mint amennyire a csillagok képesek lennének. Kutatók szerint legfőképpen rádió-, röntgen- és gammasugár-energiák állhatnak a jelenségek hátterében.

Néhány csillaghalmaz két óriási, magas energiájú részecskenyalábot lövell ki a világűrbe majdnem fénysebességgel, amelyek összeütköznek az intergalaktikus gázokkal, ezután pedig visszaküldik őket egyenesen a galaxis központjába. Valószínűleg ez magyarázhatja a TIE vadász galaxis esetében megfigyelhető szárnyforma kialakulását.

„Különböző rádiófrekvenciákon történt vizsgálatok után még többet tudhattunk meg arról, hogy miként változhatnak mindössze évtizedes idősávban az aktív galaxisok tulajdonságai.”

tette hozzá Lister.

A tudósok szerencsésnek érezhetik magukat, hogy a megfelelő szögből kémlelhetik az objektumot, mivel ezáltal kideríthetik, hogy az evolúciója során milyen fontos állomásokon mehetett keresztül.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/az-oumuamua-aszteroida-intelligens-idegen-civilizaciok-urszondaja-is-lehet/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.