F-16-os vadászgépeket küld az USA a Hormuzi-szorosba Irán miatt
Az Egyesült Államokat egyre inkább aggasztja az Irán, Oroszország és Szíria közötti növekvő kapcsolat a Közel-Keleten.
Az USA úgy döntött, vadászgépeket vet be a stratégiai fontosságú Hormuzi-szorosnál, hogy megvédje a térségben lévő hajókat az irániaktól. Úgy tudni, az amerikai hadsereg a hétvégén F-16-osokat küld az Öböl térségébe, melyek a már több mint egy hete járőröző A-10-es harci gépekhez csatlakoznak.
Azt követően döntöttek erről, hogy Irán az elmúlt héten megpróbált elfoglalni két olajszállító hajót a szoros közelében, és az egyikre tüzet nyitott. A Global News egy neve elhallgatását kérő védelmi tisztviselőre hivatkozva írta azt, hogy az F-16-os gépek légi fedezetet nyújtanak a hajóknak, és ezzel együtt növelik a hadsereg láthatóságát a térségben.
Az F-16-os gépek bevetése egyúttal elrettentés is Irán számára. Az amerikai haditengerészet szerint az iráni hadihajók mindkét esetben meghátráltak, amikor az USS McFaul névre keresztelt romboló befutott a helyszínre.
Az USA aggódik az oroszok jelenléte miatt
A védelmi tisztviselő szerint az USA számos katonai lehetőséget fontolgat a Szíria felett tapasztalható növekvő orosz agresszió kezelésére, ami miatt az amerikai hadsereg nem tudta azonnal kiiktatni az Iszlám Állam egyik vezetőjét.
Részletek nem szivárogtak ki a lehetőségekről, de az USA egyértelművé tette, nem fog területeket átengedni, és továbbra is jelen lesz Szíria nyugati részén az Iszlám Állam elleni bevetések alkalmával.
Mindeközben Teherán azt akarja, hogy az USA távozzon Szíriából, mivel így könnyebben tudna segíteni a libanoni Hezbollahnak és hatékonyabban fenyegethetné Izraelt. Jelenleg mintegy 900 amerikai katona tartózkodik az országban, és folyamatosak az Iszlám Állam elleni fegyveres akciók.
Az orosz pilóták veszélyesek lehetnek
A tisztviselő szerint az Egyesült Államok nem gondolja, hogy az orosz repülőgépek bombákat terveznek ledobni amerikai csapatokra, vagy le akarják lőni a pilóta nélküli gépeiket. Ugyanakkor vannak bizonyos aggályok annak kapcsán, hogy az orosz pilóták leszedhetnek egy Reaper drónt, és Moszkva szerint egy ilyen akció nem váltana ki erős amerikai katonai választ.
Példaként említette, hogy március hónapban egy orosz harci repülőgép miatt egy MQ-9 Reaper drón a Fekete-tengerbe zuhant. Felvételeket is közölt az USA az incidensről, ami csak felerősítette a két ország közötti feszültséget.
Napi szinten vitatkoznak egymással a két ország parancsnokai, miután az oroszok gyakran nyilvánítanak egy térséget korlátozott műveleti zónává, és azt mondják, hadgyakorlatot tartanak. Az USA szerint azonban az oroszok nem tartanak hadgyakorlatokat, akik viszont nem tudják garantálni az amerikai gépek biztonságát, ha arra repülnek.