Kutatás: a klímaváltozás hatására az óceánok színe is megváltozik
A tudósok megállapításai szerint az óceánok színe az elmúlt 20 évben megváltozott, ezt pedig az ember okozta éghajlatváltozásnak tulajdonítják.
Egy, a CNN által is szemlézett friss kutatásból derült ki, hogy a világ óceánjainak több mint 56 százaléka oly mértékben változtatta meg színét, ami már nem magyarázható természetes eseményként: a brit Nemzeti Oceanográfiai Központ és az amerikai Massachusetts Institute of Technology tudósai által vezetett kutatócsoport megállapításai szerint a negatív tendencia már 20 éve tart.
A Nature tudományos folyóiratban szerdán publikált tanulmány szerint különösen az Egyenlítőhöz közeli trópusi óceánok váltak zöldebbé az elmúlt két évtizedben, ami az ökoszisztémáikban bekövetkezett változásokat tükrözi. Rámutattak, az óceán színe a felső rétegeiben található anyagoktól függ.
Egy mélykék óceánban például nagyon kevés az élet, míg a zöld szín azt jelzi, hogy ott nagyobb ökoszisztémák vannak, melyek a fitoplanktonon, a klorofillt tartalmazó növényszerű mikrobákon alapulnak. Mindez azért is lényeges, mert a fitoplankton képezi a táplálékhálózat alapját, mely olyan nagyobb szervezeteket lát el, mint a halak, a tengeri madarak és a tengeri emlősök.
A tanulmány társszerzője Stephanie Dutkiewicz, az MIT Föld-, Légkör- és Bolygótudományi Tanszékének vezető kutatója azonban megjegyezte, nem világos, hogy pontosan hogyan változnak ezen ökoszisztémák, az azonban biztos, hogy míg egyes területeken valószínűleg csökken a planktonok száma, addig máshol növekedni fog.
Mivel pedig a fitoplanktonok képezik a tápláléklánc alapját, bármilyen változás hatalmas hullámokat vet az óceáni ökoszisztémák egyensúlyi helyzetében. Amennyiben pedig nem leszünk képesek megállítani az óceánok további felmelegedését, úgy felborul az egyensúly, ami beláthatatlan következményekhez vezethet.