Rejtélyes szivárgás történt a Nemzetközi Űrállomáson
Megmagyarázhatatlan okokból problémák adódtak az ISS fedélzetén, személyi sérülés azonban szerencsére nem történt.
Megmagyarázhatatlan okokból problémák adódtak az ISS fedélzetén, személyi sérülés azonban szerencsére nem történt.
A NASA és partnere, az orosz Roszkoszmosz próbálják kideríteni annak az apró szivárgásnak az okát, amelynek köszönhetően nagy mennyiségű levegő jutott ki az űrbe az űrállomásról.
Jelenleg három asztronauta tartózkodik a fedélzeten, a hétvégén pedig kénytelenek lesznek az orosz részlegen maradni egészen addig, amíg az amerikai űrhivatal fel nem tárja, pontosan mi okozhatta a balesetet.
Már tavaly szeptemberben is azonosítottak egy kisebb szivárgást, ami után nagyon lassan szökött csak ki a levegő az űrhajóból, jelenleg viszont sokkal nagyobb intenzitással illan el a létfontosságú oxigén. Ősszel nem volt sok idejük arra, hogy tüzetesebben megvizsgálják, mi folyhat ez űrállomás meghibásodott részein, mivel komolyabb gondok nem alakultak ki.
Időközben a SpaceX Crew Dragon flottája is megérkezett az ISS-re, akikkel közösen elvégezték a javítási munkálatokat, ez az egy részlet azonban kimaradhatott. Most, hogy végre kicsit lecsillapodtak a kedélyek, és nyugodtabb tempóban zajlanak a mindennapok, Chris Cassidy Anatolij Ivanyisinnel és Ivan Vagnerrel együtt az orosz szegmensbe zárkózhatnak, amíg az ISS többi modulját tesztelhetik.
Szombaton és vasárnap a NASA a légnyomás szintjét fogja nyomon követni mindegyik érintett szekcióban, így könnyebben rábukkanhatnak a szivárgást kiváltó esetleges lyukakra és résekre. A tesztek végleges eredményeit jövő héten hozhatják nyilvánosságra, az űrállomás tagjai mindaddig biztonságban érezhetik magukat, hiszen komoly fenyegetést ez nem jelenthet számukra.
Nem kellett sokat várnunk arra, hogy az összeesküvés-elméletek szerelmesei is előálljanak saját hipotéziseikkel – szerintük a Szojuz csatlakozása előtt valamelyik orosz pilóta szúrhatta ki az ISS oldalát annak érdekében, hogy megölje az amerikai űrhajósokat.
A Roszkoszmosz igazgatója és a NASA is nevetségesnek és alaptalannak tartják a feltételezéseket, az előbbi ügynökség igazgatója, Dmitrij Rogozin hangsúlyozta, hogy még fogalmuk sincs arról, mi állhat az eset mögött, de kollégáikkal teljes erejükkel azon lesznek, hogy megtalálják a hibáért felelős pontokat.
Ne hagyd ki: