Türkmenisztán elnöke lépéseket tenne a metánkibocsátás csökkentése érdekében
A közép-ázsiai országban a világon a legrosszabb a klímafűtő „szuperszennyező” események aránya, így épp itt volt az ideje, hogy végre tegyenek valamit ellene.
A Guardian jelentése szerint Türkmenisztán elnöke két kezdeményezést indított útjára, melyek elsődleges célja az ország olaj- és gázipara által generált kolosszális metánkibocsátás visszaszorítása: amennyiben pedig ténylegesen sikerrel járnának, úgy az jelentős eredménynek számítana a klímaválság kezelésében.
A terv előkészíti annak a lehetőségét, hogy a közép-ázsiai ország is csatlakozzon ahhoz a másik 150 országhoz, melyek már aláírták az úgynevezett Globális Metánvállalást (Global Methane Pledge), melynek értelmében az országok vállalják, hogy 2030-ig 30 százalékkal csökkentik a globális metánkibocsátást.
Úgy tudni, a kormányzati lépések nyomán egy tárcaközi kormánybizottság is a nagyhatású üvegházhatású gáz kibocsátásának csökkentésére fog összpontosítani. Mindez azért is lényeges, mert a metánkibocsátás ma a globális felmelegedés 25 százalékáért felelős.
Tudósok szerint a 2007 óta tapasztalt ugrásszerű növekedés jelentheti a legnagyobb veszélyt a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fok alatt tartására, és komolyan veszélyezteti a katasztrofális éghajlati fordulópontok kialakulását is.
Ennek okán pedig a fosszilis tüzelőanyag-telepekről történő kibocsátások megszüntetése a leggyorsabb, legegyszerűbb és legolcsóbb módja a metánkibocsátás csökkentésének. Ráadásul Türkmenisztán volt a felelős a világon a legtöbb metán „szuperkibocsátó” eseményért 2022-ben: a legsúlyosabb szennyező esemény ugyanis 67 millió autó kibocsátásának mértékével egyenértékű klímaszennyezést okozott.