Speciális injekcióval javítottak vak egerek látásán – a módszer akár embereknél is működhet
A kutatók gőzerővel azon dolgoznak, hogy valamiféle megoldást találjanak a vakság gyógyítására; a legújabb eljárásuk korszakalkotó lehet, hiszen egészséges sejtek szembe való befecskendezésével javulás érhető el.
A kutatók gőzerővel azon dolgoznak, hogy valamiféle megoldást találjanak a vakság gyógyítására; a legújabb eljárásuk korszakalkotó lehet, hiszen egészséges sejtek szembe való befecskendezésével javulás érhető el.
Az egereken bemutatott technikával egyszerre két szemben előforduló sejttípust célozhatnak meg, ezért a kutatócsapat azt reméli, a mai napig gyógyíthatatlannak hitt látásvesztést kezelni tudják majd.
A Torontói Egyetem tudósai hosszú éveket töltöttek el az időskori makula-degeneráció és a ritkább retinitis pigmentosa vizsgálatával – mindkét elváltozásban az a közös, hogy a szemfenéken lévő sejtek elhalásával idézik elő a fokozatos látásromlást, később a vakságot.
Egészen pontosan ezek a betegségek a fotoreceptorok sejtjeinek és az ideghártya pigmenthámját (RPE) alkotó sejtek romlásához vezethetnek. Korábban már próbálták egészséges sejtekkel helyettesíteni az elpusztult szöveteket, azonban nem jártak sikerrel, mivel legtöbbjük új környezetben képtelen túlélni.
A Torontói Egyetem tudósai viszont rájöttek, hogy ezen sejtek túlélési taktikái igencsak összefonódnak, ezért érdemes lenen mindkettőt egyszerre kezelni annak érdekében, hogy jobb eredményeket kapjanak.
Az áttörést az egyik új bioanyag, a hidrogél hozta el, amit már évek óta tesztelnek különféle orvosi célokból. A fotoreceptorokkal feltöltött hidrogélek egereknél már mutattak javulást, most pedig egy speciális receptúrát készítettek, amelyben az RPE sejtek is szerepet kaptak.
A makula-degenerációban szenvedő egerek látása 10%-kal lett jobb a dupla-sejtes injekciók után azokhoz képest, akik csupán az egyik, vagy a másik utánpótlást kapták meg. Megfigyelték azt is, hogy az előbbi egyedek sokkal aktívabbak voltak a sötét kamrákban, amiből arra lehet következtetni, hatásosnak bizonyulhat a terápia.
Eddig még egyetlen más kutatással sem tudták alátámasztani ezeket a pozitív részeredményeket, így maguk a felfedezők is óvatos optimizmussal állnak hozzá a helyzethez. Habár szignifikáns eltéréseket tapasztaltak, még nagyon hosszú az út addig, amíg klinikai tesztelésekkel embereken is megvizsgálhatják a módszerük hatékonyságát.
Ne hagyd ki: