Több tonna hal pusztulását okozhatta a francia Nestlé gyár
A cég megerősítette, hogy szivárgás történt az egyik francia folyó közelében lévő üzemükben, azt azonban cáfolta, hogy olyan kémiai anyagok kerültek volna a vízbe, amelyek az élőlények pusztulását idézhették elő.
A cég megerősítette, hogy szivárgás történt az egyik francia folyó közelében lévő üzemükben, azt azonban cáfolta, hogy olyan kémiai anyagok kerültek volna a vízbe, amelyek az élőlények pusztulását idézhették elő.
A Nestlé élelmiszeripari nagyvállalat ellen jogi panaszt nyújtottak be a kelet-franciaországi Ardennek régió halászai, miután több tonnányi haltetemet találtak a helyi folyóban. Előzetes becsléseik szerint akkora a kár, hogy több mint 10 év kell majd ahhoz, hogy helyreálljon a vizek normális élővilága.
Az Ardenneki Horgászszövetség múlt héten szembesült a tragikus eseményekkel az Aisne folyónál, amiért egyértelműen a Nestlé gyárát okolják, akik megsérthették a környezetvédelmi szabályzatokat. A közigazgatási terület hatóságai megállapították, hogy a tömeges elhalálozások mögött a víz alacsony oxigénszintje állhat.
„Feljelentettük a Nestlét környezetszennyezés és a környezetvédelmi törvénykönyv 432.2-es cikkelyének megszegése miatt”, mondta Michel Adam, a horgászszövetség elnöke, aki egyúttal hozzátette, a károk több tízezer euróra rúgnak, valamint 7 kilométer hosszan és 30 méter szélesen minden élőlény kipusztult a térségben.
Eddig már 3 tonnányi halott halat emeltek ki a vízből, összesen 14 faj érintett az esetben, többek között angolnák és a fokozottan védett ingolák is, amelynek következtében teljesen felborult a lokális tápláléklánc.
Önkéntesek a horgászokkal, halászokkal és tűzoltókkal együtt próbálják összegyűjteni az elpusztult egyedeket, valamint kimenteni azokat az állatokat, amelyeknek még lehet esélyük a túlélésre. A területen minden vízzel kapcsolatos folyamatokat leállítottak, a rendőrség pedig elkezdte a nyomozást a folyóban található kémiai molekulák és baktériumok elemzésével.
A Nestlének egy 47 ezer négyzetkilométeres gyára van a közeli Challerange-ban, ahol 1947 óta tejport készítenek. A cég egy hivatalos közleményt tett közzé, amiben elismerik, hogy biológiai szennyezés történt, azt viszont határozottan elutasítják, hogy a szűrőállomásukból veszélyes anyagok szivárogtak volna ki.
Az Ardennek világhíres a gyönyörű erdőségeiről, folyóiról és tavairól, ezért nem meglepő, hogy a régióba évente rengeteg ökoturista érkezik, most azonban egy helyet jó ideig nem látogathatnak majd. A Nestlé évente majdnem 1 milliárd dollár bevételt termel mintegy 8 ezer márkájával, a közelmúltban többször is összefüggésbe hozták tevékenységeiket a környezetszennyezéssel és gyerekmunkások alkalmazásával.
Ne hagyd ki: