ENSZ-főtitkár: a tengerszint emelkedése egyes országok számára a „halálos ítélet”
Rendkívül erős szavak ezek az ENSZ főtitkárától: figyelmeztetett, az alacsonyan fekvő területek, sőt, egész országok tűnhetnek el a tengerszint emelkedése miatt.
Az Al Jazeera jelentése szerint Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára megkongatta a vészharangot a globális felmelegedés nyomán folyamatosan emelkedő tengerszint miatt: a főtitkár figyelmeztetett, a tengerszint emelkedése több százmillió, az alacsonyan fekvő part menti területeken és kis szigetországokban élő embert fenyeget.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának első, a tengerszint emelkedésének a nemzetközi békére és biztonságra gyakorolt hatásairól szóló vitáján tartott beszédében Guterres rámutatott, a legfrissebb adatok szerint a tengerszint 1900 óta folyamatosan és gyorsan emelkedik, amit már nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen szó szerint pusztító következményekkel jár ez a jelenség.
Hangsúlyozta, az olyan országok, mint Banglades, Kína, India és Hollandia, valamint olyan nagyvárosok, mint Bangkok, Buenos Aires, Jakarta, Lagos, London, Los Angeles, Mumbai, Maputo, New York és Sanghaj, mind veszélyben vannak. A tanácshoz kedden intézett beszédében kiemelte:
Az éghajlatváltozás nagyon is komoly, mostanra pedig egyenesen veszélyes
Guterres kiemelte, az éghajlatváltozás nyomán a bolygó felmelegszik, a gleccserek és jégtakarók elolvadnak, a NASA adatai szerint pedig ez azt eredményezi, hogy az Antarktisz évente átlagosan mintegy 150 milliárd tonna (!) jégtömeget veszít el. A főtitkár rámutatott, Grönland jégsapkája még ennél is rohamosabban zsugorodik: éves szinten 270 milliárd tonna jégtömeg olvad el a területen.
Guterres leszögezte, különösen a fejlődő országoknak kell rendelkezniük a gyorsan változó világhoz való alkalmazkodáshoz szükséges forrásokkal, magyarul biztosítani kell a számukra nyújtott 100 milliárd dolláros, éghajlatváltozás elleni küzdelemre vonatkozó pénzügyi kötelezettségvállalás teljesítését.
A tengerszint emelkedésével újabb kihívások előtt állunk, ugyanis idővel az édesvízforrásokért és a földterületekért folytatott verseny fokozódása új konfliktusokat teremt majd, ennek elkerülése érdekében pedig Guterres azt javasolja, hogy „a gyökerénél kezeljük” a problémát: a felmelegedés korlátozása érdekében csökkenteni kell a kibocsátást.