Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rejtélyes, sziporkázó, zöldes árnyalatú éjszakai fényeket láthatunk a Marson

A furcsa, izzó pacák a Föld északi sarkköre közelében észlelhető aurora borealishoz hasonlítanak.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A furcsa, izzó pacák a Föld északi sarkköre közelében észlelhető aurora borealishoz hasonlítanak.

A NASA legújabb szimulációjában azokat a különös ultraibolya-felvillanásokat láthatjuk a vörös bolygó felszínén, amelyek meghatározó jelenségei a marsi éjszakai égboltnak. A lélegzetelállító felvételeket a NASA 2013-ban világűrbe bocsájtott MAVEN űrszondáján lévő Imaging Ultraviolet Spektrograph-nak köszönhetjük. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A MAVEN kutatócsapata kiderítette, hogy meglepő módon a Mars atmoszférája egészen pontosan háromszor pulzál minden egyes éjszaka, viszont ez a jelenség csupán tavasszal és ősszel érzékelhető. Az új analízissel bemutatták, miként keletkeznek ezek az érdekes hullámok és spirálok a bolygó pólusain tél folyamán.

A Mars éjszakai fényeiről már jó pár éve tudunk – csillagászok rájöttek, hogy ezeket a villanásokért valószínűleg a légkörbe kibocsájtott nitrogén-oxid molekulák lehetnek a felelősek.

A vörös bolygó napos felén a Napból származó UV-fény lebontja a szén-dioxid és a nitrogén részecskéit. Az így keletkező molekulák ezután a magasan áramló szelek hatására átkerülnek az éjjeli oldalra, ahol az alacsonyabb légrétegekbe kerülnek, majd a szén-dioxid és nitrogén részecskék ismét egyesülnek, energia szabadul fel, ami újból UV-fénnyé alakul.

„Az ultraibolya-ragyogások nagyjából 70 kilométeres magasságból származnak, fényereje nagyjából ezer kilométerig érhet, egyúttal rendkívül hasonló a Földön tapasztalt sarki fényekhez. Sajnos a vörös bolygó atmoszférájának kompozíciója miatt ezek a bámulatos jelenségek az emberi szem által látható hullámhosszon kívülre esnek, ezért a jövőbeni marsi asztronauták nem tudják majd őket észlelni.”

magyarázta Zac Milby, a Colorado Egyetem asztrofizikusa.

A kutatók azt tervezik, hogy a jövőben kizárólag a bolygó széléről fogják megfigyelni a folyamatokat, ezáltal részletesebb betekintést nyerhetnek a vertikális légmozgások és szezonváltozások befolyásoló tényezőibe.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/buborek-alakot-oltott-a-naprendszer-helioszferaja-a-nasa-legujabb-felvetelen/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.