Rejtélyes, sziporkázó, zöldes árnyalatú éjszakai fényeket láthatunk a Marson
A furcsa, izzó pacák a Föld északi sarkköre közelében észlelhető aurora borealishoz hasonlítanak.
A furcsa, izzó pacák a Föld északi sarkköre közelében észlelhető aurora borealishoz hasonlítanak.
A NASA legújabb szimulációjában azokat a különös ultraibolya-felvillanásokat láthatjuk a vörös bolygó felszínén, amelyek meghatározó jelenségei a marsi éjszakai égboltnak. A lélegzetelállító felvételeket a NASA 2013-ban világűrbe bocsájtott MAVEN űrszondáján lévő Imaging Ultraviolet Spektrograph-nak köszönhetjük.
A MAVEN kutatócsapata kiderítette, hogy meglepő módon a Mars atmoszférája egészen pontosan háromszor pulzál minden egyes éjszaka, viszont ez a jelenség csupán tavasszal és ősszel érzékelhető. Az új analízissel bemutatták, miként keletkeznek ezek az érdekes hullámok és spirálok a bolygó pólusain tél folyamán.
A Mars éjszakai fényeiről már jó pár éve tudunk – csillagászok rájöttek, hogy ezeket a villanásokért valószínűleg a légkörbe kibocsájtott nitrogén-oxid molekulák lehetnek a felelősek.
A vörös bolygó napos felén a Napból származó UV-fény lebontja a szén-dioxid és a nitrogén részecskéit. Az így keletkező molekulák ezután a magasan áramló szelek hatására átkerülnek az éjjeli oldalra, ahol az alacsonyabb légrétegekbe kerülnek, majd a szén-dioxid és nitrogén részecskék ismét egyesülnek, energia szabadul fel, ami újból UV-fénnyé alakul.
A kutatók azt tervezik, hogy a jövőben kizárólag a bolygó széléről fogják megfigyelni a folyamatokat, ezáltal részletesebb betekintést nyerhetnek a vertikális légmozgások és szezonváltozások befolyásoló tényezőibe.
Ne hagyd ki: