Rendkívül sűrű exobolygóra bukkantak a csillagászok
Asztronómusok olyan Naprendszeren kívüli planétára bukkantak, ami 150 fényévre van a Földtől, a felépítése alapján pedig jóval sűrűbb lehet, mint azt korábban lehetségesnek gondolták.
Asztronómusok olyan Naprendszeren kívüli planétára bukkantak, ami 150 fényévre van a Földtől, a felépítése alapján pedig jóval sűrűbb lehet, mint azt korábban lehetségesnek gondolták.
Az új felfedezéssel nem elképzelhetetlen, hogy szükséges lesz átgondolniuk a csillagászoknak a bolygók kialakulásáról alkotott előzetes teóriáikat. A K2-25b nevű exobolygó egy – a galaxisunk leggyakoribb csillagtípusának tartott – fiatal vörös törpe körül kering a Melotte 25 nyílthalmazban, ismertebb nevén a Bika csillagképben.
Az égitest mindössze 3,5 földi nap alatt kerüli meg az anyacsillagot, ennek ellenére a tudósok bebizonyították, hogy a Neptunusznál alig kisebb, négyszeres Föld-átmérővel rendelkező planéta sűrűsége 25-szöröse a kék bolygóénak – mindezt eddig lehetetlennek tartották.
A hagyományos elméletek szerint az óriásbolygók először egy 5-10-szeres jeges kőzetmaggá formálódnak, ezután egymásnak ütközve finom por- és gázréteget alakítanak ki a felszínen, és Jupiter nagyságúvá nőnek.
A K2-25b azonban eltérően viselkedhetett, legalábbis Gudmundur Stefansson megfigyelései alapján, aki a Princeton Egyetem PhD hallgatója, egyben a The Astronomical Journal tudományos lapban megjelent publikáció főszerzője:
Az exobolygó különös tulajdonságát egy közönséges fénydiffúzorral felszerelt rendkívül érzékeny távcsővel állapították meg. A diffúzor segítségével a távoli csillagokból érkező fénysugarakat szélesebb pixelspektrumon lehet megvizsgálni, ezáltal pontosabb és részletesebb képet tudnak alkotni az egyes objektumokról.
Még egyszerűbben fogalmazva a diffúzor használatával még a kisebb átmérőjű teleszkópokkal is precíz méréseket lehet végezni, amiket ellenkező esetben csak óriási obszervatóriumokban tudnának megvalósítani.
Ne hagyd ki: