Rossz hír a borok szerelmeseinek, immár elkerülhetetlen az áremelés
Az aszály nagyobb kárt okozott, mint ahogy azt a szakértők először gondolták, emellett egyelőre csak találgatni tudnak, hogy a drágulás miatt drasztikusan visszaesik-e majd a fogyasztás.
A Kunsági borvidéken gyakorlatilag véget ért a szüret, s bár az idei termésről még nincsenek pontos adatok, ám minden jel arra utal, hogy a tavalyi termésnél is kevesebb szőlőt szüretelhettek le a termelők, holott a szárazság már 2021-ben is éreztette a hatását.
Az aszály erőteljesen visszavetette a termésmennyiséget, de az előzetes várakozásoknál kisebb a kiesés, ugyanakkor vannak olyan területek, amelyeken gyakorlatilag nem volt termés, illetve egyes ültetvények teljesen kipusztultak.
Ez a korai fajtáknál és a fiatal tőkéknél volt jellemző, míg az utóbbi évek szőlőtelepítéseinek legnépszerűbb fajtája, a bianca javarészt jól teljesített, és borvidéki szinten is felfelé vitte a termésátlagot.
A borvidéki tradicionális minőségi fajták – mint a kékfrankos vagy a cserszegi fűszeres – meglehetősen gyengén teremtek, ráadásul a felvásárlási árukkal sem tudták kompenzálni a mennyiségi kiesést – írta a Világgazdaság.
Áremelés nélkül a borászatok sem tudnak talpon maradni
Frittmann János, a borvidéki hegyközségi tanács elnöke szerint elkerülhetetlen a boráremelés, hiszen a megemelkedett input- és energiaköltségekre, valamint az elmúlt hónapokban megnövekedett munkabérekre is gondolni kell.
Majd hozzátette, az eddigi válságok tapasztalata az, hogy a borfogyasztás az átlagosnál kevésbé esett vissza, de ezt nem lehet kivetíteni a mostani helyzetre, mivel a körülmények is másabbak, többféle probléma sújtja a piaci szereplőket.
A szakértő biztosra vette, hogy az a borászat, amelyiknek nem sikerül árat emelnie a közeljövőben, az elbúcsúzhat az eredményességétől, vagy veszteséget lesz kénytelen elkönyvelni, ezt a negatív jövőképet pedig többek között a mérsékeltebb fogyasztáscsökkenés ellensúlyozhatja.