Mi lehet a szerepük a Dél-Koreában tartózkodó amerikai katonáknak?
A kérdés egyre aggasztóbb, a Kína-Tajvan feszültség miatt pedig mind többször kerül előtérbe. Szöul távolságtartása nem biztos, hogy elegendő lesz a konfliktus elkerüléséhez.
Dél-koreai és amerikai tisztviselők egyaránt elismerték, hogy probléma lehet abból, hogy a félszigeten csaknem 28 500 amerikai katona tartózkodik, szerepük pedig egyelőre tisztázatlan egy esetleges konfliktusban.
Abból pedig sajnos a környéken van bőven, elég csak Észak-Koreát vagy éppen a sokkal forróbb Kína-Tajvan helyzetet említeni. Jun Szuk Jeol dél-koreai elnök mindenesetre vasárnap közölte, hogy országa továbbra is szívesen együttműködik az Egyesült Államokkal.
Kénytelen is, hiszen a koreai háború óta kölcsönös védelmi szerződés van a két ország között. A probléma csak az, hogy Kína és Észak-Korea között is ugyanez a helyzet, így egy Kína-Tajvan háború esetén vélhetően drámaian megnőne az esély a konfliktus kiszélesedésére.
Dél-Koreának minden helyzetre fel kell készülnie, hiszen továbbra is kérdéses, hogy az Egyesült Államok mit vár el cserébe egy háborús helyzet esetén, illetve Észak-Korea hogyan reagálna ebben a helyzetben.
Az ugyanakkor sokatmondó, hogy 2006-ban az USA és Dél-Korea között született egy megállapodás, miszerint az Egyesült Államok előzetes jelzése esetén Dél-Korea engedélyezi az USFK, azaz az Egyesült Államok Koreai Erőinek átcsoportosítását – írja a Portfolio.