Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ismét egy rejtélyes, óriási felhő jelent meg a Marson

Az Európai Űrügynökség Mars Express szondája a rajta található nagy felbontású kamera segítségével egy meghosszabbodott felhőt vizsgált, amely 20 kilométer szélességével a vörös bolygó egyenlítőjéhez közeli Arsia Mons vulkánnál tanyázott.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Európai Űrügynökség Mars Express szondája a rajta található nagy felbontású kamera segítségével egy meghosszabbodott felhőt vizsgált, amely 20 kilométer szélességével a vörös bolygó egyenlítőjéhez közeli Arsia Mons vulkánnál tanyázott.

Nem ez az űrszonda az első, amely tüzetesebb vizsgálat alá vette a furcsa égi jelenséget a Marson, hiszen már 2009 óta árgus szemekkel figyelik az érdekes objektum evolúcióját. Az ESA ezen a héten közzétett fényképeiből jól látszik, hogy a felhő korántsem tűnt el, hanem továbbra is a vörös planéta felszíne felett lebeg. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Az elemzések során rájöttek, hogy a felhőnek semmi köze sincs a vulkáni tevékenységekhez, egyébként is az Arsia Mons nagyjából 50 millió évvel ezelőtt volt utoljára aktív a NASA szerint.

Kutatók úgy gondolják, hogy sokkal inkább a tűzhányók lejtős oldaláról lecsorgó vízjégből alakulhattak ki ezek az objektumok.

A szóban forgó felhő a július 17. és július 19. között a Mars Express Visual Monitoring Camera (VMC) eszközével készített fotók alapján majdnem 1 800 kilométer hosszúságú lehet.

A jelenség azonban meglepő módon nem tart sokáig. Minden marsi évben a téli napforduló idején – ami a Földön december 21-én esedékes – a felhő minden nap egy kicsit növekszik, majd ismét felszívódik.

Jorge Hernandez-Bernal, a Baszk Egyetem PhD hallgatója, valamint a tanulmány főszerzője az ESA közleményében az alábbiakat mondta:

„Ez a felhőnyúlvány minden marsi év ugyanazon időszakában keletkezik, és 80 vagy annál több napig megismétli a rendkívül gyors ciklusát. Egyelőre nem tudjuk megmondani, a fennmaradó időben milyen mérteket vehet fel.”

A részletes felvételeket a VMC széles látószögű kamerájának, és magának az űrszondának az elliptikus pályájának köszönhetjük, másképpen nehezen tudták volna lencsevégre kapni a tudósok ezt az igazán lenyűgöző jelenséget.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/lelegzetelallito-fotot-keszitett-a-hubble-a-szaturnuszi-nyarrol/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.