Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,87 Ft
Euró
389,44 Ft
Font
453,75 Ft
Bitcoin
61,635 $

Hszi Csin-ping két év után először hagyja el Kínát, Putyinnal találkozik

A kínai elnök szerdán Kazahsztánban tesz látogatást, ahol találkozik Vlagyimir Putyinnal is. 

Fotó: Hszi Csin-ping kínai elnök (j) fogadja orosz hivatali partnerét, Vlagyimir Putyint Pekingben 2022. február 4-én. Putyin a 2022-es pekingi téli olimpia hivatalos megnyitójára érkezett a kínai fõvárosba. MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Druzsinyin
Ázsia

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Hszi Csin-ping ezen a héten több mint két év után először hagyja el Kínát, ugyanis az elnök a koronavírus-járvány kezdete óta nem indult nemzetközi útra, azonban most Kazahsztánba utazik, utána pedig Üzbegisztánba, hogy Vlagyimir Putyinnal tárgyaljon. 

A Channel News Asia felhívta rá a figyelmet, hogy mennyire veszélyessé vált a helyzet, ha Hszi ilyet tesz – ott van ugyanis Oroszország és Ukrajna háborúja, a tajvani válság és a képlékeny lábakon álló világgazdaság. 

Hszi szerdán Kazahsztánban tesz állami látogatást, majd Kazahsztán és a Kreml szerint a Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcstalálkozóján az üzbegisztáni Szamarkandban, az ősi selyemút városában találkozik Putyinnal.

Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Uszakov a múlt héten újságíróknak azt mondta, hogy Putyin várhatóan találkozik Hszivel a csúcstalálkozón, de Kreml nem kívánt részleteket közölni a tárgyalások tartalmáról. Kína még nem erősítette meg Hszi utazási terveit.

A találkozó lehetőséget ad Hszi elnöknek, hogy megerősítse a befolyását, míg Putyin demonstrálhatja Oroszország terveit, hogy még nagyobbra tárják az ajtót Ázsia felé, és mindkét megmutathatja az Egyesült Államokkal szembeni ellenállását éppen akkor, amikor a Nyugat igyekszik megbüntetni Oroszországot az ukrajnai háború miatt, és Kínának sem felhőtlen a viszonya az amerikaiakkal Tajvan miatt. 

„Véleményem szerint az egész Hsziről szól: meg akarja mutatni, mennyire magabiztos belföldön, és a nyugati hegemóniával szemben álló nemzetek nemzetközi vezetőjének akar látszani” – mondta George Magnus, a Red Flags című, Hszi kihívásairól szóló könyv szerzője.

„Úgy képzelem, hogy Hszi leginkább amiatt aggódik, hogy Putyin háborúja hogyan alakul, mert Kínának még mindig szüksége van egy nyugatellenes vezetésre Moszkvában” – idézi a lap.