Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Biden sürgeti Kínát, hogy vegyen részt az atomsorompó-tárgyalásokon, szót ejtett Oroszországról is

Biden szerint Kínának is részt kellene vennie a nukleáris tárgyalásokban.

...svg content...Fotó: EPA/JIM LO SCALZO
Észak-Amerika
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy Kínának, mint a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés (NPT) tagjának, szintén részt kellene vennie a nukleáris fegyverekről szóló tárgyalásokon.

A Fehér Ház által közzétett nyilatkozat szerint „az Egyesült Államok megújítja elkötelezettségét a világ felé, hogy felelősségteljesen kezeli nukleáris arzenálját, és folytatja a munkát a nukleáris fegyverek nélküli világ végső céljának eléréséért”.  Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

„Kormányom ma készen áll arra, hogy gyors tárgyalásokat folytasson egy új fegyverzetellenőrzési keretrendszerről, amely az új START-szerződés helyébe lép, amikor az 2026-ban lejár. A tárgyalásokhoz azonban jóhiszeműen működő, készséges partnerekre van szükség”

– jelentette ki az elnök.  

Aki aztán hozzátette: „Oroszország brutális és provokálatlan ukrajnai agressziója pedig megrendítette a békét Európában, és támadást jelent a nemzetközi rend alapvető alapelvei ellen. Ebben az összefüggésben Oroszországnak demonstrálnia kell, hogy készen áll a nukleáris fegyverzetellenőrzésre irányuló munka folytatására az Egyesült Államokkal”.  

Kína kapcsán elmondta, hogy „az atomsorompó-szerződés hatálya alá tartozó államként és a P5-ök tagjaként szintén felelőssége van abban, hogy olyan tárgyalásokba kezdjen, amelyek csökkentik a félrekalkuláció kockázatát és foglalkoznak a destabilizáló katonai dinamikával”.  

„Az Egyesült Államok eltökélt szándéka, hogy példamutatásunk erejével az élen járjon.  Diplomáciai úton – szövetségeseinkkel és regionális partnereinkkel együttműködve – kidolgoztunk egy javaslatot, amely biztosítja a közös átfogó cselekvési terv teljes körű végrehajtásához való kölcsönös visszatérést annak érdekében, hogy Irán ne jusson nukleáris fegyverhez”

– jelentette ki.

Hozzátette, hogy „szorosan együttműködünk a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) annak érdekében, hogy az Ausztrália, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti AUKUS partnerség megfeleljen a legmagasabb szintű nonproliferációs normáknak. Újra megteremtjük vezető szerepünket az atomenergia békés célú felhasználása terén, többek között arra törekszünk, hogy a NAÜ kiegészítő jegyzőkönyve a nemzetközi biztosítéki intézkedések és a nukleáris ellátási megállapodások általános szabványává váljon, és folytatjuk az érzékeny dúsítási és újrafeldolgozási technológia elterjedésének korlátozására irányuló erőfeszítéseinket”.  

„A világ bízhat abban, hogy kormányom továbbra is támogatni fogja az atomsorompó-szerződést, és törekedni fog az atomsorompó-rendszer megerősítésére, amely mindenhol megvédi az embereket”

– jelentette ki.  

Az atomsorompó-szerződés felülvizsgálati konferenciájára 2022. augusztus 1-26. között New Yorkban kerül sor, amely a legfontosabb esemény a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása és a leszerelés területén, és ötévente kerül megrendezésre.