Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21

AKTUÁLIS

Dollár
353,87 Ft
Euró
384,03 Ft
Font
450,78 Ft
Bitcoin
68,895 $

Állandó mozgásban vannak a Mars felszínének fodros homokbuckái

Kutatók bebizonyították, hogy a korábbi feltételezéseikkel ellentétben a homokon található gigantikus hullámok fokozatosan vándorolnak a vörös bolygó felületén.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kutatók bebizonyították, hogy a korábbi feltételezéseikkel ellentétben a homokon található gigantikus hullámok fokozatosan vándorolnak a vörös bolygó felületén.

A fodros homokdűnék nem számítanak egyedülálló jelenségnek, mivel a Földön szintén eléggé elterjedtek, elég csak a Szaharára gondolnunk, azonban a Mars több százezer évvel ezelőtt formálódott kolosszális dűnéi arról tanúskodhatnak, hogy a szél intenzitása sokkal nagyobb, mint azt az asztronómusok hitték. Soron kívül Folytatódik az F1-es Monacói Nagydíj, kövesd élőben

A Journal of Geophysical Research: Planets tudományos magazin múlt havi számában arról írnak a kutatók, hogy ezek az óriási fodrozódások az apró homokszemcsék nagyobb részecskékhez való súrlódása nyomán jöhettek létre, melynek következtében egyszerűen mozgásba lendülhettek ezek a geológiai struktúrák.

A vékony atmoszféra ellenére mégiscsak elegendő erejű szél lehet jelen a Marson, aminek megvan az ereje ahhoz, hogy kialakítsa ezeket a szemkápráztató képződményeket.

A NASA Mars Reconnaissance Orbiter űrszondája segítségével több mint 1 100 homokhullámot elemeztek. Rájöttek, hogy a vörös bolygó fodrozódásai először nagyon régen keletkezhettek, amikor még vastagabb légköre lehetett a planétának.

A mai mozdulatlan dűnék csak látszólag vannak állóhelyzetben, mivel egyetlen földi év alatt 10 centiméterrel változtatják meg a pozíciójukat, ez pedig nagyjából ugyanolyan sebesség, mint amit az iráni Lut-sivatagban észleltek a geológusok.

Talán rossz hír lehet a jövőbeni marsi űrhajósoknak, hogy a bolygó felszínén komolyabb szelek fújhatnak, ezért át kell majd tervezniük az élhető zónájukat, de még a napelemekkel is kibabrálhatnak az időjárási körülmények.

https://liner.hu/hamarosan-meghallgathatjuk-a-mars-valodi-hangjat/

Több mint 300 embert temetett maga alá a föld Pápua Új-Guineában

Újabb természeti katasztrófa történt, ezúttal Pápua Új-Guineában, aminek következtében több mint 300 embert temetett maga alá a föld.

Dobrev Klárának nagyon ízlett a kőbányai kürtőskalács

A DK vezetője nagyon hálás volt azért, hogy szeretettel fogadták Kőbányán a választások előtt, ami a párt számára különösen nagy fontossággal bír.