Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Üvegszerű jeget találtak a Jupiter Ganymedes holdján

A NASA minap közzétette a Juno űrszondájának legújabb felvételeit, amelyeket a Jupiter legnagyobb holdjának, a Ganymedesnek az északi pólusáról készítették.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA minap közzétette a Juno űrszondájának legújabb felvételeit, amelyeket a Jupiter legnagyobb holdjának, a Ganymedesnek az északi pólusáról készítették.

A tavaly december 26-án lőtt fotókat a Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) eszközzel állította elő a szonda. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A Ganymedes egyike annak a négy holdnak, amelyet még Galileo Galilei fedezett fel a középkorban. Nemcsak a Jupiter, hanem az egész Naprendszer legnagyobb holdjának számít az égitest – ha a méreteit nézzük, akkor még a Merkúrnál is hatalmasabb objektumról van szó.

A Ganymedes az egyetlen hold, amely saját mágneses mezővel rendlekezik, főként a jupiteri árapály hatások miatt. A NASA szerint ez a mágneses tér hasonlít a Földéhez, ahol a Napból érkező töltött részecskék vagy plazmák sokszor sarki fényként jelennek meg a pólusokhoz közeli régiók egén.

Mivel a Ganymedesnek nincs atmoszférája, ezért ezek a részecskék a hold felszínének nagy részét kitevő jégrétegeket bombázzák.

Fotó: NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF / JIRAM

A JIRAM-ot eredetileg a Jupiter 50-70 kilométer mélységből érkező infravörös sugarainak detektálásához alkották meg, azonban a Ganymedes, az Io, az Europa és a Callisto megfigyelésére szintén alkalmasnak találták a NASA kutatói.

Amikor a Juno elhaladt a Ganymedes északi pólusa felett nagyjából 100 ezer kilométeres magasságban, a JIRAM összesen 300 infraképet készített az égitest felületéről. Ennek a feltérképezésnek hála rájöttek, hogy az északi sarkhoz közeli térségben amorf jég jött létre a Napból származó sugárzások folyamatos radiációja következtében.

Nem egy teljesen szilárd, hideg jégről van szó, sokkal inkább egy üveghez hasonló, kristályszerkezet nélküli, folyadékszerű anyagról. A NASA asztronómusai kiemelték, hogy a Ganymedes jégrétegének különleges, szabálytalan formáját a Napból érkező részecskéknek köszönheti, amelyek meggátolják a jég kristályosodását.

https://liner.hu/radioaktiv-oceanok-lehetnek-a-neptunuszhoz-hasonlo-exobolygokon/