Vészhelyzeti terveket kell kidolgozni az Európai Unióban, válságos a helyzet
Oroszország és Ukrajna konfliktusa tovább mélyítette a már tavaly kialakult energiaválságot Európában, nagyrészt a Gazprom szerződésszegései miatt.
A Reuters információi alapján a The Guardian arról számolt be, hogy az Európai Unió vészhelyzeti terveket fog bemutatni, amellyel a következő hónapokra vonatkozóan csökkenteni akarják a kontinens gázigényét.
Ennek legfőbb oka, hogy amennyiben Oroszország meghozza a legdrasztikusabb döntést és „elzárja a gázt”, a jelenlegi formájában nem rendelkezik az Európai Unió akkora tartalékokkal, hogy gond nélkül átvészelje a telet.
Európa jelenleg is azon dolgozik, hogy feltöltse a gáztározóit és tartalékellátást biztosítson arra az esetre, ha Moszkva tovább szűkíti a gázszállítást a kontinens felé. Ez már előfordult a Gazprom részéről, általánosan csökkentették a gáz mennyiségét, egyes országok felé pedig le is állította.
Az Európai Bizottság éppen ezért döntött úgy, hogy különböző terveket dolgoz ki arra vonatkozóan, hogy a tagállamok hogyan csökkentsék a gázhasználatot. Ezek egyelőre önkéntes alapú javaslatok lesznek, vészhelyzet esetén viszont jogi kötőerőt kapcsolhatnak hozzá.
Különböző uniós tisztviselők a Reutersnek elárulták, hogy a Bizottság célja szerint 10-15 százalékkal csökkentenék az európai gázfogyasztást a következő nyolc hónapban. A javaslatban még jöhetnek változások és minden tagországnak el kell fogadnia, ami erősen kérdéses lehet.
Egyes tagállamok például, mint Lengyelország, már korábban jelezték, hogy nem kell az Európai Uniót bevonni a potenciális vészhelyzetre való felkészülésbe. Feltehetően a magyar kormánynak sem fog tetszeni a javaslat, amely egyre közelebb van a megállapodáshoz az Európai Unióval.