Már 2500 évvel ezelőtt is gondoltak a mozgássérültekre
Egy új tanulmány felfedezése szerint már az ősi görög templomokat, nagyjából 2500 évvel ezelőtt is úgy építették meg, hogy a mozgássérültek is részt tudjanak venni a szertartásokon.
Egy új tanulmány megállapítása szerint az ősi görög templomokat nagyjából 2500 évvel ezelőtt is úgy építették meg, hogy a mozgássérültek is részt tudjanak venni a szertartásokon.
Tekintve azt, hogy még a mai épületek között is számos olyan lelhető fel, ami a mozgássérültek számára elég nehezen hozzáférhető, a legújabb felfedezés egyértelműen megmutatja, hogy a görög építészmérnökök hatalmas lépésekkel megelőzték saját korukat – és esetenként még a miénket is.
A Kaliforniai Egyetem régészei több ősi görög épületet vizsgáltak újra, amelynek során megállapították, hogy a görögök törekedtek a koruknak megfelelően az úgynevezett „kerekesszékes-rámpák” kialakítására. Különösen jellemző volt ez a gyógyító szentélyek esetében, ahova a mozgássérült emberek Aszklépioszhoz mehettek segítségért, aki a görög mitológiában a gyógyítás Istene.
Azt ugyanakkor kiemelik, hogy a rámpák nem voltak az általános görög építészet jellemzői, ugyanis nem lehetett az összes épületnél felfedezni őket. A tanulmány vezetője szerint azonban ennek a konklúziója meglehetősen világos: azokon a helyeken voltak rámpák, amelyeket az átlagosnál több sérült ember látogatott meg.
A kutatók szerint már i.e 4. században is gondoltak a tervezésnél a sérült emberekre, mert ugyan akkoriban még nem találták fel a kerekesszéket, a mankós emberek számára, valamint azok számára, akiket egyfajta hordágyon szállítottak, sokkal egyszerűbb volt a közlekedés.
Sneed azt is kiemeli, hogy a tanulmányok is megdöntik azt a téveszmét, amit a kora görög festményei miatt táplálnak az emberek a korszakkal kapcsolatban, vagyis hogy a görögök egészséges és izmos emberek voltak, és nem volt helye a mozgássérültségnek. A régészeti bizonyítékok viszont arra utalnak, hogy az ókori Görögországban bizony rengeteg testileg fogyatékos ember is élt.