Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Radikálisan lecsökkentheti év végéig az orosz gáztól való függőségét az Európai Unió

Már készen állnak a tervek az Európai Unióban, hogyan csökkentsék radikálisan az orosz földgáztól való függőségüket év végéig.

...svg content...Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke, az európai zöld megállapodás ügyében illetékes tagja (b) és Kadri Simson energiaügyért felelõs uniós biztos a REPowerEU elnevezésû tervrõl tartott sajtótájékoztatón Brüsszelben 2022. május 18-án, amikor a bizottság bemutatja a megfizethetõbb, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiafelhasználás elérését célzó közös európai tervre vonatkozó javaslatát. MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Kadri Simson, az Európai Unió energiaügyi biztosa a Financial Times kérdésére pedig kifejtette, hogy a kereskedelmi blokknak megvan az akcióterve arra vonatkozóan, ha Lengyelországhoz, Finnországhoz, Bulgáriához és Hollandiához hasonlóan Oroszország megtagadja a gázszállítást a többi tagállamnak:

„Minden ország esetében fennáll a veszélye, hogy Moszkva elvágja a gázellátást. Erre az esetre már fejlesztik az akciótervet”

Lengyelország, Finnország és Bulgária esetében egyelőre az a megoldás, hogy a szomszédos országok fedezik a Gazprom döntésével kiesett gázellátást, amiért ezen országok megtagadták, hogy rubelben fizessenek, ezáltal finanszírozzák az oroszok háborúját.

Az Európai Unió pedig most gőzerővel azon dolgozik, hogy felépítsen egy olyan gáztartalékot, amely fedezni tudja még a téli időszakot is. Más lépéseket is tesznek ugyanakkor, például az ipari gázfelhasználást próbálják biztosítani úgy, hogy a lakossági gáz se szenvedjen kárt.

Az Európai Unió gázfogyasztásának 27 százalékát ugyanis az ipar teszi ki, elsősorban a vegyipar, az építőipar és az élelmiszeripar. Az energiabiztos azonban jelezte, már vannak olyan mechanizmusok, amelyekkel ezen ellátási láncokat védeni tudják.

Simson szerint ráadásul az Európai Unió az orosz gáz kétharmadát helyettesíteni tudja év végéig, amelyhez nagymértékben hozzájárul, hogy rekordmértékű cseppfolyósított földgázt, LNG-t kaptak különböző partnerektől.

Az LNG segítségével pedig a blokk fel tudja tölteni a gáztárolóit, amelyhez pedig folyamatosan kapacitást fejlesztenek, például új terminálok létrehozásával. Itt a cseppfolyósított gázt visszaalakítják, majd vezetékeken keresztül a célállamba szállítják.

Ez pedig látványos bővülést mutat, ugyanis már rövidesen évi 19 milliárd köbméternyi LNG feldolgozására elegendő kapacitás áll majd rendelkezésre, ráadásul ez folyamatosan nő. Ez ráadásul lehetőséget biztosít, hogy a kontinenstől távoli gáztermelőktől is tudjanak vásárolni, mint Katar, Nigéria, Angola, Egyenlítői-Guinea vagy épp az Egyesült Államok.

Az arányok csökkenése azonban jól látható: a háború előtt a kontinens a gázellátása 40 százalékát Oroszországtól kapta, ez az arány már csak 26 százalék. Simson szerint az a cél, hogy ezt év végéig 13 százalékra csökkentsék.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.