Az észtek szerint nem lesz ma megállapodás az egységes olajembargóról, Orbán a kulcs
Fontos tárgyalásokat folytatnak ma az európai vezetők, azonban valószínűleg nem sikerül majd egységes álláspontot kialakítaniuk.
Kaja Kallas, Észtország miniszterelnöke úgy véli, hogy az EU-tagállamok a mai csúcstalálkozón valószínűleg nem jutnak teljes megállapodásra az Oroszország elleni új szankciókról – írja a Sky News.
Hozzátette, hogy valószínűbb, hogy a következő, júniusi csúcstalálkozón tudják majd megfogalmazni az egységes álláspontot, amely az EU szerint az orosz olaj tengeri és csővezetékes behozatalának, valamint a nyersolaj és a finomított termékek tilalma lenne.
Az uniós diplomaták és a miniszterelnökök is dolgoznak az ügyön, Orbán Viktor is Brüsszelbe utazott a tanácskozásra, és több neves lap arról írt, hogy Magyarország az oka, hogy nem született meg a megállapodás.
A magyar kormány a kezdetektől fogva ellenzi a tilalmat, ugyanis az az álláspontjuk, hogy a magyar családokat és a gazdaságot meg kell védeni, ehhez pedig elengedhetetlen az Oroszországból származó olaj.
A magyar vezetés viszont többször hangoztatta, hogy nyitottak más megoldásra, de olyanra, amely nem ját irreleváns gazdasági befektetéssel, és nem taszítja bele egy hatalmas válságba az országot.
Ursula von der Leyen korábban villámlátogatást tett a Karmelita kolostorban, ahol munkavacsorán vett részt Orbán Viktorra, és megpróbálta a miniszterelnököt meggyőzni arról, hogy álljon be a sorba.
A csomag bejelentése után több ország is jelezte, hogy nem állnak készen az olajembargóra, viszont a hírek szinte csak arról szólnak, hogy a tilalom csak Magyarország miatt nem valósulhat meg.
Azonban egyre több olyan hír lát napvilágot, miszerint ennek a legitim álláspontnak több követője is van Európa-szerte, de a tagállamok vezetői tudják, hogy a magyar miniszterelnök keresztül fogja vinni, amit kigondolt, ezért csak ülnek és várnak, meghagyva a munkát Orbán Viktornak.