Gyakorlatilag megsemmisült az ellenzék a Medián felmérése szerint
Az ellenzéki összefogás pártjai tekintetében meglehetősen lesújtó eredményt mért a politikai oldalaktól függetlenül hitelesnek tartott Medián kutatóintézet.
A Medián kutatása három dimenzióban vizsgálat a pártok támogatottságát: a szavazókorú népesség körében, a választani tudók körében, valamint a választani tudó biztos szavazók körében – derül ki a HVG megbízásából készített kutatásból.
A szavazókorú népesség körében egyértelmű kormánypárti fölény, 48 százalékuk válaszolt úgy, hogy a Fidesz-KDNP kormánykoalícióra szavazna. Ebben a körben a válaszadók 15 százaléka felelt úgy, hogy nem szavazna vagy nem tudja. A megkérdezettek válaszai alapján a Mi Hazánk Mozgalom a legnépszerűbb ellenzéki párt, amelyre az ebben a körben válaszolók 8 százaléka szavazna, míg a legerősebb „összefogott” párt a Demokratikus Koalíció lenne 7 százalékkal. A parlamenti küszöbhöz szükséges 5 százalékot csak a Momentum (6 százalék) és a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (5 százalék) ugraná meg. A szavazókorú népesség körében tehát a következő módon alakul a támogatottság:
- Fidesz-KDNP: 48 százalék
- Mi Hazánk: 8 százalék
- Demokratikus Koalíció: 7 százalék
- Momentum: 6 százalék
- Magyar Kétfarkú Kutyapárt: 5 százalék
- Jobbik: 3 százalék
- Mindenki Magyarországa (Márki-Zay Péter pártja): 3 százalék
- MSZP: 2 százalék
- LMP: 1 százalék
- Párbeszéd: 1 százalék
- Más párt: 1 százalék
- Nem szavaz, nem tudja: 15 százalék
Ha a választani tudók körét nézzük, akkor még elsöprőbbnek tűnik a kormánypárt előny, és most is hasonló eredmény születne egy országgyűlési választáson, mint április 3-án. Annyi különbség azonban van, hogy ellenzéki összefogás nélkül mindössze kettő intézményes ellenzéki párt jutna be a parlamentbe, míg a harmadik Mi Hazánk és MKKP is magabiztosan bejutnának. A választani tudók körében a következő módon alakul a támogatottság:
- Fidesz-KDNP: 57 százalék
- Mi Hazánk: 9 százalék
- Demokratikus Koalíció: 8 százalék
- Momentum: 7 százalék
- Magyar Kétfarkú Kutyapárt: 6 százalék
- Jobbik: 4 százalék
- Mindenki Magyarországa (Márki-Zay Péter pártja): 3 százalék
- MSZP: 2 százalék
- LMP: 2 százalék
- Párbeszéd: 1 százalék
- Más párt: 1 százalék
A Medián felmérte a biztos pártválasztók pártpreferenciáját is, kvázi azt, hogy mekkora arányban elkötelezettek a saját pártjuk mellett a szavazók. Ez annyiban különbözik az előző adatsortól, hogy míg az előzőben azt mérte fel a kutatóintézet, hogy ha vasárnap lenne az országgyűlési választás, a válaszadók kire szavaznának, az alábbi adatsorban azt, hogy milyen az elkötelezettség aránya. Ezek alapján pedig látszik, hogy a Fidesz rendelkezik a legfegyelmezettebb szavazóréteggel:
- Fidesz-KDNP: 60 százalék
- Momentum: 8 százalék
- Mi Hazánk: 7 százalék
- Demokratikus Koalíció: 7 százalék
- Magyar Kétfarkú Kutyapárt: 6 százalék
- Jobbik: 3 százalék
- Mindenki Magyarországa (Márki-Zay Péter pártja): 3 százalék
- MSZP: 2 százalék
- LMP: 1 százalék
- Párbeszéd: 1 százalék
- Más párt: 1 százalék
Mit mondanak ezek az eredmények?
(Ebben a részben a szerző szubjektív véleménye is szerepel, amely nem feltétlenül tükrözi a Liner.hu szerkesztőségének álláspontját)
Elsősorban azt, hogy a Fidesz-KDNP támogatása töretlen és ha nem is többen, de stabilabban voksolnának a kormánypártokra az emberek. Azt is megmutatja ez az eredmény, hogy teljes az összeomlás az ellenzéki oldalon, amelynek a Mi Hazánk és a Kutyapárt örülhet a legjobban.
Az alapvetően estabilishment-ellenes pártok támogatottságának növekedése érzékelteti, hogy megújulásra van szükség az ellenzéki oldalon. Az is kitűnik, hogy az ellenzéki pártok közül csak azoknak van valós támogatottsága, amelyek még tényleges országos hálózattal rendelkeznek, mint a DK és a Momentum.
Az eredmények alapján az is kiderült, hogy a Jobbik gyakorlatilag teljesen megsemmisült Jakab Péter kezei alatt. Ennek oka ezerféle lehet, de feltehetően a korábbi szavazók leginkább a Gyurcsánnyal közös előválasztási paktumot nyelték le a legnehezebben, de az is keveseknek lehetett szimpatikus, hogy Jakab azonnal hátba szúrta Márki-Zay-t a választási vereség után.
A Jobbik, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd nem rendelkezik igazán erős társadalmi támogatottsággal, amely a közös lista választási eredményén is meglátszott. Ezen pártok mégis parlamentbe jutottak, amely sokakban ellenszenvet válthatott ki.
Márki-Zay Péter sem tudta egyelőre meglovagolni a jelöltsége által biztosított hátszelet a 3 százalékos mérési eredmények alapján. Jó kérdés, hogy ezen fog-e tudni változtatni, amikor zászlót bont az új pártja a jövőben.
Összefoglalva tehát a választók egyértelműen megüzenték az ellenzéknek, hogy változásra van szükség és új karakterekre, pártokra, mert a mostaniak mögött már nincs jelentős támogatás. Ennek a Mi Hazánk és a Kutyapárt, mint két estabilishment-ellenes párt örülhet a leginkább, amely jó kampánnyal és üzenetekkel fel tudhatja szippantani a „kiábrándult ellenzéki” szavazókat.