Kiderítették, mi lehetett az a furcsa, gélszerű anyag, amit a Hold sötét oldalán találtak
Az érdekes anyagot a kínai Yutu–2 holdjáró fedezte fel tavaly júliusban, a kutatók azóta csupán találgattak a kőzet származásáról.
Az érdekes anyagot a kínai Yutu–2 holdjáró fedezte fel tavaly júliusban, a kutatók azóta csupán találgattak a kőzet származásáról.
2019. január 3-án Kína a Csang-o–4 misszióval történelmet írt, ugyanis az első rakétát bocsátották ki a világűrbe, amely sikeresen landolt a Hold titokzatos, ritkán tanulmányozott sötét oldalán. A hordozóegység belsejében a Yutu–2 holdjáró volt, amit kifejezetten a köves, rendkívül hideg és fagyos körülményekhez terveztek.
Szeptemberben kínai csillagászok bejelentették, hogy egy különös színű, gél állagú anyagra bukkantak az egyik becsapódási kráter közelében. A felfedezés ámulatban tartotta a tudósokat, akik misztikus színes objektumként jegyezték fel a jelenséget a rover naplójában.
Az Earth and Planetary Science Letters tudományos folyóirat legújabb számában végre fény derülhetett a rejtélyre, a kutatók ugyanis bebizonyították, hogy a nagyjából 50×15 centiméter méretű anyag vagy meteorbecsapódások, vagy vulkánkitörések következtében, vagy pedig olvadt törmelékkő, úgynevezett breccsa kialakulása nyomán jöhetett létre.
A részletes okfejtésben a szakemberek rámutattak, hogy a zöldes árnyalatú, üvegszerű képződmény nagyon hasonló a NASA Apollo 15 és Apollo 17 küldetése során begyűjtött kőzetmintákhoz.
Hipotézisüket a Yutu–2 kameráinak felvételei alapján állították fel, valamint a roveren található Látható és Közeli Infravörös Spektrométer (VNIS) készülék adatait is figyelembe vették.