Bemutattak egy új módszert, amivel megoldható a szén-dioxid tárolásának problémája
A karbonbefogási eljárások egyik legnagyobb hátulütője, hogy a begyűjtött káros gázokat rendkívül nehéz és bonyolult feladat biztonságosan tárolni.
Az MIT kutatói nemrégiben közzétettek néhány elképzelést annak kapcsán, mi kellene ahhoz, hogy a világ globális átlaghőmérsékletét az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület által biztonságosnak minősített határértékeken belül tartsuk.
„Ha az 1,5 vagy 2 Celsius-fokos értékek közelébe akarunk kerülni, akkor 2050-re karbonsemlegesnek kell lennünk, majd ezt követően szén-dioxid-negatívnak” – magyarázta a Föld-, Légkör- és Bolygótudományi Tanszék (EAPS) adjunktusa, Matěj Peč geológus.
Peč az MIT Climate Grand Challenges versenyre dolgozott ki egy pályázatot, melynek tervei között szerepel olyan újítások létrehozása, amikkel a káros szén-dioxidot kőzetté lehetne alakítani, ezáltal elősegíthetnék a föld alatti, tartós tárolását, nem mellesleg óriási terhet vehetnének le a környezet válláról is.
Jelenleg még csak tervezőasztalon hever az ötlet, azonban az elkövetkező években gyakorlatban is megvalósíthatják, már ha sikerül befektetőket találni az ambiciózus célok realizálására.
Peč egyébként a manapság használatos karbonleválasztási és szén-dioxid-tárolási technikákat „pokolian bonyolultnak” nevezte, ám azt reméli, hogy a pályázat segítségével olyan módszereket találhatnak, amelyekkel gyorsabban elérhetik az ásványi anyagképzést azáltal, hogy a szén-dioxidot különböző folyadékokkal keverik össze, még mielőtt a föld alá helyeznék.