Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb szankciókról tárgyal ez EU, akár olajembargó is jöhet

Az Európai Unió kormányai fontolóra veszik, hogy olajembargót, illetve a szankciók ötödik körét vezessék be Oroszországgal szemben, amelyet a hét folyamán vitatnak meg a csúcstalálkozón.

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

A Kremlt mindeddig nem késztette „irányváltoztatásra” a négy körben bevezetett uniós szankciók hatása, amelyek többek között 685 orosz és fehérorosz állampolgárt, valamint az orosz pénzügyeket és kereskedelmet érintik, így a Nyugat fontolóra veszi a Moszkvával szembeni válaszlépéseinek további szigorítását.

Egy névtelenséget kérő, magas rangú tisztviselő szerint a szankciók ötödik körén dolgoznak, amelyhez több új nevet fognak javasolni, majd csütörtökön Joe Biden amerikai elnök Brüsszelbe érkezik, ahol a NATO 30 szövetségesével, az EU-val, a Hetek Csoportjával és Japánnal kerül sor egy csúcstalálkozóra. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Az Európai Unió gázellátásának 40 százaléka Oroszországtól függ, így gazdasági szempontból az egyik legnehezebb döntés, hogy az orosz olajat is célba vegyék-e a szankciókkal, mint ahogyan az Egyesült Államok és Nagy-Britannia tette, emellett a balti országok is az embargót szorgalmazzák.

Azonban Németország óva intett a gyors cselekvéstől, utalva arra, hogy az európai energiaárak már így is túl magasak, Moszkva pedig arra figyelmeztetett, hogy az orosz olajra vonatkozó uniós szankciók akár arra is késztethetik, hogy lezárjon egy Európába vezető fontos gázvezetéket.

Bulgária szinte teljes mértékben az orosz Gazpromtól származó gázszállításoktól függ, így lehetséges, hogy kilépésre fog törekedni, Emmanuel Macron francia elnök viszont kijelentette, hogy ha a helyzet súlyosabbá válik Ukrajnában, akkor nem szabad „tabuknak” lennie a szankcióra vonatkozóan – írta a The Straits Times.

Az erre vonatkozó uniós döntéshez minden esetben konszenzusra van szükség, egyes diplomaták pedig úgy gondolják, hogy egy ukrajnai orosz vegyifegyver-támadás vagy Kijev heves bombázása kiváltó ok lehet egy energiaembargó bevezetéséhez.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.