Megkezdte nyári misszióját a NASA Curiosity marsjárója
Az amerikai űrhivatal bejelentette, hogy hamarosan újraindítják a jelenleg egy helyben álló roverüket.
Az amerikai űrhivatal bejelentette, hogy hamarosan újraindítják a jelenleg egy helyben álló roverüket.
A Greenheugh oromzat panorámájának feltérképezésével kezdődhet meg a Curiosity nyári kalandja a Mars felszínén, melynek végén a Sharp-hegy lábánál köthet ki a szerkezet. Összesen majdnem két kilométer távolságot tehet meg a marsjáró, ami már 2011 óta az égitesten tartózkodik.
A Curiosity a régió kénben gazdag kőzeteit és ásványait vizsgálhatja meg, melyek közül leggyakoribbak a gipsz és a magnézium-szulfát.
Ezek az anyagok általában olyan helyeken jönnek létre, ahol egykoron víz is jelen volt, ezáltal a NASA jobban megértheti, mi vezethetett el oda, hogy a vörös bolygó felszíne ennyire kopárrá vált az idők során.
A NASA kutatócsapatának tagjai a koronavírus-járvány miatt életben lévő rendeletek következtében még mindig otthonról irányítják a rovert, és bár ez eléggé körülményes feladatnak tűnik, leginkább a marsjáróba integrált autonóm rendszerre hagyatkoznak, amivel saját maga fel tudja mérni a lehető legbiztonságosabb távot úti célja eléréséig.
A nyári küldetés kezdete előtt a Curisority egy 28 képből álló fotósorozatot küldött a Földre, amelyből a gyönyörű, főként agyaggal borított marsi táj rajzolódik ki. A NASA ebből a térségből fogja továbbkormányozni a szerkezetet anélkül, ügyelve arra, hogy ne ragadjon bele a gép az ismeretlen mélységű homokba.
A Curiosity és az idén induló másik expedíció fő célja az lesz, hogy kiderítsék, milyen okok állhatnak az egykor vízben dúskáló vörös bolygó kietlensége mögött.
Tudósok azt remélik, végre választ kaphatnak arra a kérdésre, miért tűnhetett el az élet nélkülözhetetlen összetevőjének számító molekula a Mars ezen részéről.