Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Brexit: a magyar diákokra volt a legnegatívabb hatással

A brexit után drasztikusan visszaesett az Egyesült Királyságban tanulók száma, mivel a tandíj 3,6 millió forintról 15 millióra rúgott, így több kelet-európai, német és magyar diák került nehéz helyzetbe.

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Az Egyesült Királyság 2021. január 1-jén hagyta el az Európai Uniót, ettől kezdve pedig számos kedvezményt vesztettek el az EU-s állampolgárok, többek között a dolgozóknak szigorúbb letelepedési szabályoknak kell megfelelniük, illetve nagyobb az adminisztrációs teher is, amely 160 ezer magyart érint.

A diákokra is jelentős terhet rótt, mivel a tandíj korábban sokkal olcsóbbnak számított, valamint igényelhető volt kedvezményes diákhitel, továbbá nem volt szükség külön egészségbiztosításra és vízumra, azonban tavaly óta ezek mind megszűntek, vagy magasabb költséget számítanak fel értük. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Ha egy magyar diák ki akar utazni, a tandíj összege akár 10,45-16,10 millió forint is lehet, ehhez még szükséges egy 145 ezer forintos vízum, valamint ki kell fizetni a 200 ezer forintos egészségbiztosítási díjat, ezekre pedig még rájönnek a megélhetési költségek is.

Pirityi Soma, a Hungarian Youth Association Ltd. társigazgatója szerint 2020-2021-ben mintegy 1100 jelentkezőből körülbelül 705 diákot vettek fel, majd a 2021-2022-es tanévben már csak 450-en éltek volna a lehetőséggel, akikből 190 kerülhetett volna be, de a megváltozott körülmények miatt csak 60 fő vállalta – írta a Napi.hu.

WHO: Világszerte csökken az új COVID-fertőzések száma

A magyar diákok mellett kelet-európai, német diákok is elestek attól, hogy brit egyetemekre járhassanak, ezt pedig a statisztikák is jelzik, mivel a 2020-21-es tanévben még 52 865 EU-s jelentkező volt, most viszont csak 31 670 fő próbálkozott meg ezzel. A magyarok közül legtöbben azóta Hollandiában keresnek lehetőséget, emellett feljövőben vannak még az osztrák, a francia és a német egyetemek is.

A probléma orvoslására indítottak petíciót Save EU Students néven, amellyel egy átfogó Európai Unió–Egyesült Királyság hallgatói mobilitási program létrehozását kérvényezik. Ez fedezné a diákok tandíját és megélhetési költségeit, hozzájárulna a vízum és utazás költségeihez, valamint a bevándorlási egészségügyi pótlékhoz, ha pedig megvalósul, több mint 170 ezer európai diákon segíthetne.