Kiderült, mikor készülhet el a Moderna speciális omikron elleni oltása
Stephane Bancel, a Moderna vezérigazgatója elmondta, hogy a cég még gyűjti a klinikai adatokat az omikron elleni emlékeztető oltással kapcsolatban, de az előrejelzések szerint augusztusra elkészülhet.
Múlt hónapban kezdte el a Moderna az omikron variáns ellen kifejlesztett emlékeztető oltás klinikai vizsgálatait, azonban a majmokon végzett vizsgálatok első eredményei arra utalnak, hogy ez az új oltás nem nyújt erősebb védelmet, mint a meglévő oltóanyagok.
A vállalat célja, hogy 2022 augusztusára elkészüljön az emlékeztető vakcina, az időzítés pedig azért fontos, mert ősszel már több veszélyeztetett embernek lehet rá szüksége. A Moderna vakcinái mRNS-technológiát használnak az immunválasz kiváltásához, hasonlóan, mint a Pfizer/BioNTech által kifejlesztett oltóanyagok.
Bancel hozzátette azt is, hogy a következő hónapokban születik majd döntés a vakcina sorsáról, amikorra már elegendő mennyiségű klinikai adat áll rendelkezésre, bár úgy gondolják, hogy mindenképp szükség lesz az emlékeztető oltásra.
Legjobb esetben viszont a cég 2023 augusztusára készül el egy teljesen új megközelítésű oltóanyaggal, amely egyszerre nyújt majd védelmet a koronavírus, az influenza és más légúti betegségek ellen, ennek az oltásnak az árazása pedig a jelenlegi vakcina árához fog közelíteni.
WHO: Világszerte csökken az új COVID-fertőzések száma
A Moderna a világ különböző részein más díjszabással dolgozik, amelyek az ENSZ és az UNICEF szerint 15 és 37 dollár között változnak. A cég tavaly több mint 800 millió koronavírus elleni oltást szállított le világszerte, ebből az EU országaival körülbelül 460 millió adagra kötött megállapodást.
A cég közleménye szerint további kereskedelmi jelenlétet terveznek Belgiumban, Dániában, Norvégiában, Hollandiában, Lengyelországban és Svédországban, hogy részt vehessenek az mRNS vakcinák és terápiák helyi szállításában, ezzel támogatva az országokat.
A Reuters cikkéből kiderül, hogy az oltóanyagokon felül a vállalat mRNS-gyógyszereket is fejleszt, amelyek akár hatásosak is lehetnek a rák, szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve ritka genetikai betegségek ellen.