Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,94 Ft
Euró
389,36 Ft
Font
455,21 Ft
Bitcoin
59,244 $

Mesterséges immunfehérjékkel győzhetőek le a ráksejtek

Az immunoterápia biztató kezelési módszere a daganatos megbetegedéseknek, viszont továbbra sem 100%-ban hatékony.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az immunoterápia biztató kezelési módszere a daganatos megbetegedéseknek, viszont továbbra sem 100%-ban hatékony.

A Yale Egyetem kutatói legújabb tanulmányukban rábukkantak az egyik zavaró jelre, amelyet a ráksejtek arra használnak, hogy elrejtőzzenek az immunrendszer elöl, valamint megalkottak egy olyan szintetikus immunproteint, amellyel harcba lehet szállni velük. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

Az interleukin-18 (IL-18) nevű fehérje egyike az immunrendszer természetes fegyvereinek. Eredeti funkciója szerint az IL-18 a T-sejteket és a betolakodó, pusztító sejteket támadja meg, amelyek fertőzéseket idézhetnek elő, de rákkal szemben ugyanúgy termelődnek, ezért már évek óta azon fáradoznak a tudósok, hogy kiderítsék a pontos mechanizmusát.

https://liner.hu/szenzacios-felveteleken-lathatjuk-az-agy-neuronjainak-pusztulasat/

„Az IL-18-cal kapcsolatban komoly paradoxonok alakultak ki, mivel hihetetlenül erős jeleket küld a megfelelő immunsejteknek a daganatok megtámadása céljából. Mivel semmilyen válasz nem történt a természetes IL-18-ra, ezért úgy gondoljuk, a tumorok valamilyen ellenreakciót alkalmazhattak.”

mondta Aaron Ring, a kutatás vezetője.

A kutatók ezt az ellenválaszt vizsgálták, meglepetésükre pedig találtak egy lehetséges megoldást. Az IL-18 általában az immunsejteket a felületükre kötött receptorok segítségével aktiválják, azonban a ráksejtek óriási mennyiségben bocsájtják ki magukból ezeket az IL-18BP névvel ellátott kötőreceptorokat.

A tudás birtokában rájöttek, hogyan lehetne kikerülni ezt a folyamatot. Az úgynevezett célzott evolúció procedúrát vetették be, amely szimulálja a proteinek funkcionalitásának kialakulásával kapcsolatos természetes szelekciót, ebben az esetben ignorálja az akadályokat és a valódi receptorokhoz kötődik az IL-18.

Az eljárást egereken már sikeresen tesztelték, egyes rágcsálók szervezetéből sikerült teljesen kiirtani a tumoros szöveteket. Bár rendkívül pozitív eredményekkel zárultak az előzetes vizsgálatok, az emberi klinikai teszteléseket csupán a jövő évben kezdhetik el.

Pletser Tamás: megfelelő szinten vannak a magyar üzemanyagárak

Mint mondta, ha mindent összevetünk, az adórendszer sajátosságait is figyelembe véve Ausztriához képest Magyarországon tulajdonképpen egy kicsit még magasabbnak is kellene lennie a benzin árának.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.