Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Létrehozták az arcmaszkok lítiumion-akkumulátorokká történő újrahasznosítási eljárását

Bármennyire is fontosak a maszkok a jelenlegi, járványoktól sújtott világunkban, negatív hatással vannak a környezetre. Tudósok most egy olyan fantasztikus módszert mutattak be a régi arcvédők ártalmatlanítására, amely révén olcsó, hatékony és megfizethető akkumulátorokat készíthetnek belőlük.

...svg content...NUST
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az egyéni védőfelszerelések (PPE) kulcsfontossagú eszközeink a SARS-CoV-2 vírus elleni harcban, viszont sajnos a maximális védelem érdekében eldobhatónak kellene lenniük, ami sajnos nincs így.

Egy 2020-as tanulmány becslése szerint a világjárvány korai szakaszában havonta akár 129 milliárd arcmaszkot is elhasználtak, amelyek hulladéklerakókban, óceánokban és folyókban végezték, tovább súlyosbítva a környezetszennyezés mértékét.

A maszkok által generált környezeti nyomás enyhítésére tudósok egy csoportja megvizsgálta, mit lehetne kezdeni a szemétté való, eldobható maszkokkal, majd rájöttek, hogy megfelelő kezeléssel egészen jó akkumulátorokat lehet készíteni belőlük – olvasható a Journal of Energy Storage tudományos folyóiratban megjelent publikációban.

Először ultrahanggal fertőtlenítették a maszkokat, majd grafénből készült tintába mártották őket, ezután az arcvédőket összenyomták és 140 °C-ra hevítették, így olyan vezető pelleteket képeztek, amelyek az akkumulátor elektródáiként működtek. Ezeket egy szigetelő réteggel választották el, amely szintén régi maszkokból készült, majd az egészet elektrolitba áztatták, és végül egy védőburkolattal fedték be, amely egy másik típusú orvosi hulladékból készült.

Természtesen az arcmaszkok megtisztítása csak egy része a folyamatnak, és nem sokat segítene, ha az aksik nem lennének hatékonyak, ám erről szó sincs, ugyanis a kutatócsapat állítása szerint 99,7 wattóra/kilogramm (Wh/kg) energiasűrűséget értek el, ami megközelíti a mindenütt elterjedt lítiumion-akkumulátorok erejét, ami 100 és 265 Wh/kg között mozog.

A mérnökök tovább javították az akkumulátort azzal, hogy az elektródákhoz kalcium-kobalt-oxid perovszkit nanorészecskéket adtak, ezáltal több mint kétszeresére növelték az energiasűrűséget, így az elérte a 208 Wh/kg értéket. Az akkumulátor legjobban teljesítő változata 1 500 ciklus után is megtartotta kapacitásának 82 százalékát, és akár 0,54 V-os feszültség mellett több mint 10 órán át képes volt energiát szolgáltatni. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.