Visszaküldte a Földre az első fotókat az aszteroida-gyilkos űrszonda
Karácsonyi ajándékként is értelmezhetjük az amerikai űrügynökség speciális egysége által készített fényképeket.
A NASA novemberben küldte a világűrbe a Double Asteroid Redirection Test (DART) nevű űrszondát, amellyel az a céljuk, hogy jövőre, valamikor szeptember 26. és október 1. között 24 000 km/h-ás sebességgel nekicsapódjon a Dimorphos aszteroidának.
A DART-misszió révén a kutatók meg szeretnék állapítani az űrszikla pályájának megváltoztatására tervezett módszer megvalósíthatóságában rejlő potenciált, és úgy tűnik, jó úton haladnak a terv realizálása felé, hiszen alig két héttel az indítás után a DART máris elküldte az első képeket, amelyeket a fedélzetére szerelt DRACO kamerával készített.
A DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical Navigation) egy nagy felbontású szenzor, amelyet arra terveztek, hogy képeket készítsen a Didymos aszteroidáról és holdjáról, a Dimorphosról, valamint támogassa az űrszonda autonóm irányítórendszerét.
A DRACO felvételei a Földtől mintegy 3,5 millió kilométerre készültek, és közel tucatnyi csillagot mutatnak be a Perseus, a Kos és a Bika csillagképek metszéspontjának közelében. A képek azonban nem csupán esztétikai szempontból fontosak, a NASA kaliforniai Jet Propulsion Laboratóriumának DART navigációs csapata ugyanis a fotón látható csillagok alapján extrapolálta a kamera tájolását.
Miután ezt meghatározták, a DART-tal foglalkozó kutatócsapat pontosan irányba tudta állítani az űrszondát a kamerával együtt, így a képeket fel lehetett használni az optikai hibák azonosítására, valamint annak kalibrálására, hogy egy objektum milyen fényerősséggel rendelkezik.