Megszüntetik Oroszország legjelentősebb civil szervezetét
A szovjet elnyomást dokumentáló Memorial Internationalt az ország külföldi ügynökökről szóló törvényének megsértése miatt felszámolják.
Az orosz legfelsőbb bíróság kedden elrendelte az ország legjelentősebb emberi jogi szervezetének a megszüntetését. A hír a jogvédők körében is megdöbbenést keltett, Alekszej Zsafjarov ügyész szerint viszont a Memorial elferdíti a történelmet.
A szervezetet a Szovjetunió utolsó éveiben disszidensek – köztük a Nobel-békedíjas Andrej Szaharov – hozták létre. Munkájuk a Gulagon elkövetett szovjet visszaélések kutatására összpontosított, 60 ezer, koholt vádak alapján kivégzett áldozat ügyiratát gyűjtötték össze egy archívumba, mely további 3 millió egykori fogoly nevét is tartalmazza – számolt be róla a The Washington Post
Zsafjarov állítja, hogy a Memorial listáiban olyan náci bűnözők is szerepelnek, akik súlyos tetteket követtek el szovjet állampolgárok ellen. További vádjai közé tartozik, hogy a szervezet befolyásolja az orosz közvéleményt és a politikai gondolkodásmódot is.
Grigorij Vaipan, a Memorial ügyvédje szerint az ügy teljességgel politikai indíttatású, és fellebbeznek az Oroszországban is precedensértékűnek számító döntés ellen. A szervezetet 2014-ben nyilvánították „külföldi ügynöknek”, amiért határon túli támogatásokból tartja fenn magát. A törvények szerint minden Oroszországon kívülről érkező adományról kötelesek beszámolni az állam felé.
A döntés ellen a Memorial támogatói a bíróság előtt tiltakoztak, a rendőrség több embert is előállított közülük, illetve őrizetbe vettek néhány, a szervezet működését ellenző tüntetőt is, akik a csoportot náciként ábrázoló transzparenseket tartottak.