Az USA agykontroll fegyverek fejlesztése miatt tett feketelistára 34 kínai szervezetet
Tovább éleződik a helyzet az Egyesült Államok és Kína között, de más országok is helyet kaptak a listán az exportszabályzat megsértése miatt.
A Biden-kormány csütörtöki közleménye szerint kereskedelmi korlátozásokat rendelt el 34 kínai kutatóintézettel és szervezettel szemben. A vádak szerint emberi jogokat sértettek, valamint az USA nemzetbiztonságát aláásó technológiákat, például agykontroll fegyvereket fejlesztettek – számolt be a CNBC.
A biotechnológia és az orvosi innováció tudományos törekvései életeket menthetnek. Sajnos a Kínai Népköztársaság úgy döntött, a népe feletti ellenőrzésre és az etnikai és vallási kisebbségek elnyomására használja ezeket – nyilatkozta Gina Raimondo, az USA kereskedelmi minisztere.
A külügyminisztérium korábban is kifogásolta az ujgurok és más muszlim kisebbségek bántalmazását Hszincsiang régióban, államilag támogatott kényszermunkának és tömeges fogva tartásnak minősítve az ott történteket. Egyet nem értése jeléül a Fehér Ház bejelentette a 2022-es pekingi téli olimpia diplomáciai bojkottját.
Egyes kínai vállalatok azért kerültek a listára, mert állítólag technológiát loptak vagy próbáltak szerezni az Egyesült Államoktól a Népi Felszabadító Hadsereg modernizálása érdekében. Peking fenntartja, nem vett részt szellemi tulajdon eltulajdonításában.
A Kereskedelmi Minisztérium grúziai, malajziai és török szervezetekkel is szemben fellépett, mert feltételezésük szerint az USA termékeit katonai célú felhasználásra továbbították vagy szándékoztak továbbítani Iránba. A közlemény szerint ez anyagi támogatást jelentene Irán számára, valamint megsértené az USA exportszabályzatát.
Összesen 34 kínai, 3 grúziai, 1 malajziai és 2 törökországi szervezet ellen indított eljárást a Kereskedelmi Minisztérium.