Műanyagevő baktériumokká válhatnak rövid evolúcióval a mikrobák
Olyan enzimeket fejleszthetnek ki a mikroorganizmusok, amelyek képesek lehetnek lebontani a káros műanyagokat.
Kutatók a Microbial Ecology című folyóiratban közzétett tanulmányban megállapították, hogy a mikroszkopikus élőlények fejlődési ciklusa gyakorlatilag a műanyagevés felé vette az irányt.
Egyre több olyan mikroba fejlődött ki, amelyek műanyagbontó enzimeket termelnek, ez pedig kulcsfontosságú bizonyos molekulák és polimerek semlegesítéséhez, ezáltal csökkenthető a szennyezettség mértéke.
„Több bizonyítékot találtunk arra, hogy a globális mikrobiom műanyaglebontó potenciálja erősen korrelál a környezeti műanyagszennyezés mértékével – ez jelentős bizonyítéka annak, hogy a környezet hogyan reagál a rá gyakorolt nyomásra” – mondta Aleksej Zelezniak, a Chalmers University of Technology docense, egyben a tanulmány társszerzője a The Guardian hírportálnak.
A műanyagevő baktériumok megtalálásához a kutatók 67 különböző helyen, három eltérő mélységben vettek óceáni mintákat. A mélyebb régiókban, ahol nagyobb a műanyagszennyezés, a csapat nagyobb mennyiségű műanyaglebontó enzimre bukkant, ezen felül azt is megállapították, hogy ezen biológiailag aktív anyagok közel 60 százaléka korábban ismeretlen volt a számukra.
A tudósok abban reménykednek, hogy erre a korszakalkotó evolúciós felfedezésre építve olyan enzimeket tudnak létrehozni, amelyek több, eltérő kompozícióból álló műanyagtípust képesek lebontani.
„A következő lépés az lenne, hogy a legígéretesebb enzimjelölteket laboratóriumban teszteljük, hogy alaposan megvizsgáljuk tulajdonságaikat és az általuk elérhető műanyaglebontási sebességet. Innen kiindulva olyan mikrobiális közösségeket lehetne tervezni, amelyek bizonyos polimer típusokhoz kötődően célzott lebontó funkciókkal rendelkeznek” – tette hozzá Zelezniak.