Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Meteorbecsapódás irthatott ki egy ősi szíriai falut

Egy ősrégi kozmikus robbanás vethetett véget a Föld egyik első mezőgazdasággal foglalkozó településének.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy ősrégi kozmikus robbanás vethetett véget a Föld egyik első mezőgazdasággal foglalkozó településének.

A legújabb kutatások szerint egy üstökös törmelékéből származó meteorok okozhatták a végzetes pusztítást. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Az Abu Hureyra nevű falut nagyjából 13 ezer évvel ezelőtt alapították a mai Észak-Szíria területén. A régészek a 1970-es évek elején végzett ásatások során fedezték fel a romjait, még mielőtt az Eufrátesz folyóra gátakat építettek volna, ezzel elárasztva a területet.

Az összegyűjtött minták között olvadt talajból származó apró üveggömböket, megolvadt vas- és kéntartalmú kőzeteket, valamint nanogyémántokat találtak. Ezek a különleges anyagok arra utalhatnak, hogy a közelben extrém magas hőmérsékleti viszonyok uralkodhattak – a legésszerűbb magyarázat erre egyértelműen a kozmikus becsapódás lehet.

A New York-i Rochester Technológiai Intézet archeológusa, Andrew Moore részt vett a 70-es évekbeli feltáráson, nemrég azonban úgy döntött, újra előveszi a mintákat és részletesebben megvizsgálja őket. A kollégáival együtt kísérleti szinten újraalkották azokat a folyamatokat, melyek közben kialakulhattak ezek az érdekes anyagok.

„Más szemszögből szerettük volna tanulmányozni az olvadt üvegek és a többi anyagok felépítését és létrejöttét”, magyarázta Moore.

A talajban található ásványok – főleg a kvarc – megolvasztásához legalább 2 ezer Celsius-fok körüli hőmérsékletek szükségesek, így a minták valószínűleg egy régi, katasztrofális esemény következményei lehetnek.

Abu Hureyra lakosai vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak egészen addig, amíg egy nagyobb aszály miatt át nem álltak gabonatermesztésre, ezért lényegében a legelső mezőgazdász kultúráról beszélhetünk.

Valami egészen tragikus történhetett a falu közelében, ami ahhoz vezetett, hogy a település végleg elnéptelenedett. A kutatók egy része úgy gondolja, hogy az égés nyomaira utaló anyagok bozóttüzek eredményei is lehetnek, azonban a parányi üveggömbök vizsgálata során rájöttek, akár egy az atmoszféra alsóbb rétegeiben felrobbanó üstökös maradványai is felelősek lehetnek a pusztításért.

„Az Abu Hureyrában élő emberek először egy óriási égi robbanást láthattak, melynek fényerőssége az atombombáéval lehetett azonos. Pár másodperccel később egyszerűen felemészthette testüket a detonációból származó lökéshullám és kiugróan magas hőmérséklet. A forróság a teljes falut kiirthatta és egy égett anyagokból álló réteget hozhatott létre a romok felületén”, mondta Moore.

A szakember és kutatócsapata laboratóriumi kemencében üvegdarabokat hevítettek, melyek 1 300 Celsius-fokon teljesen elolvadtak, a kvarcgömbök képződése azonban ennél magasabb hőmérsékleteknél fordulhatnak csak elő, melyek kizárólag kozmikus becsapódások nyomán alakulhatnak ki.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/vadiuj-format-olthet-az-urturizmus/

Szoboszlai nagy gólt lőtt, nyert a Liverpool

A Southampton feladta a leckét a Liverpoolnak, akik végül egy fordulatos mérkőzésen vitték el a 3 pontot.

Ilyen időjárás vár ránk a következő héten

Egészen hétfőtől vasárnapig kaptunk részletes jelentést arról, milyen időjárás vár ránk a következő héten.