Sportolás helyett a jövőben pirulák beszedésével mozoghatunk
A tudósok hamarosan kifejleszthetnek egy olyan tablettát, ami képes leutánozni a valódi testmozgás pozitív hatásait anélkül, hogy ehhez fel kelljen állni a fotelből vagy az ágyból.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatócsoportja azt állítja, azonosítottak egy molekuláris jelet, amely edzés után közvetlenül az agyunkba és a szemünkbe lipidrészecskéken keresztül jut el.
A kutatók a múlt hónapban a Clinical & Experimental Ophthalmology című folyóiratban publikáltak egy tanulmányt az eredményeikről, és azt remélik, hogy a szóban forgó részecskéket fel tudják majd használni egy olyan tabletta létrehozásához, amelyet vitaminhoz hasonlóan lehet szedni.
„Lényegében a testmozgás molekuláris másolatát írjuk fel azoknak, akik fizikailag nem képesek rá” – mondta a közleményben Riccardo Natoli, az ANU Clear Vision Research vezetője és a tanulmány társszerzője.
A kutatócsoport eredetileg a testmozgás retinára gyakorolt hatását szerette volna felfedezni – bár tudták, hogy a testmozgás segít megőrizni a látás egészségét, a közlemény szerint nem értették annak teljes hatását.
„Rájöttünk, hogy a testmozgás előnyei messze túlmutatnak azon, amit eddig hagyományosan ismertünk. A retinát annak ellenére kevesen vizsgálták ebből a szemszögből, hogy gyakorlatilag az agy egyik fontos bővítményéről van szó” – tette hozzá Joshua Chu-Tan, az ANU posztdoktori munkatársa, a tanulmány másik társszerzője.
A tudósok az új kutatás eredményeire szeretnének támaszkodni, hogy hatékony kezelések és terápiák szülessenek a neurológiai betegségekben szenvedők számára, legyen szó teljesen lebénult emberekről vagy éppen mozgásszervi problémákkal küzdő páciensekről.
„Felmerült, hogy az olyan neurodegeneratív betegségekben szenvedő betegeknek, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór, a testmozgás előírása segíthet javítani és lassítani a betegség előrehaladását” – emelte ki Chu-Tan.