Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,62 Ft
Euró
389,08 Ft
Font
452,44 Ft
Bitcoin
63,097 $

Speciális kezelési módszert fejlesztettek ki májrák ellen

Kínai kutatók új, háromoldalú módszert dolgoztak ki a májrák elleni küzdelem jegyében, amely az egereken végzett tesztek során rendkívül ígéretesnek bizonyult. A technika a gyógyszereket és a CRISPR-Cas9 génszerkesztést kombinálja lipid nanorészecskékkel, majd ultrahanggal aktiválja őket.

Twenty20
Orvostudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A rák elleni egyik feltörekvő kezelés az úgynevezett szonodinamikus terápia (SDT), amelynek lényege, hogy gyógyszereket juttatnak a daganatba, majd ultrahangimpulzusokkal aktiválják azokat.

Mindez reaktív oxigéngyököket (ROS) termel, amelyek oxidatív stresszt idézhetnek elő a rákos sejtekben, így elpusztíthatóvá válnak. Sajnos a rák ezt a támadást antioxidáns enzimekkel tudja ellensúlyozni, ami csökkenti a módszer hatékonyságát. Soron kívül 400 fős küldöttséggel érkezik a kínai elnök, aki miatt a légteret is lezárhatják

A nemrégiben megjelent új tanulmány során kutatók azt vizsgálták, hogyan lehet ezt a védelmi rendszert megszüntetni. A tudóscsapat korábbi kísérletek alapján azt gyanította, hogy a CRISPR segítségével ki tudják kapcsolni az NFE2L2 nevű gént, amelyet a rákos sejtek az antioxidáns védekezésük beindítására használnak. A csapat mind a CRISPR-t, mind az ROS-termelő hatóanyagokat lipid nanorészecskékbe csomagolta, amelyeket ultrahangimpulzusokkal lehetett aktiválni.

A csapat először a májrák hepatocelluláris karcinóma nevű fajtájából származó sejteken tesztelte a technikát laboratóriumi körülmények között. A sejtek felvették a nanorészecskéket, és amikor ultrahangot alkalmaztak, ROS keletkezett, amely felbontotta a sejtek lizoszómáit, ez pedig lehetővé tette, hogy a CRISPR bejusson a sejtmagokba, ahol elkezdte gyengíteni az NFE2L2 kiválasztódását, ezáltal rengeteg ROS keletkezett, ami lényegesen több rákos sejtet károsított és ölt meg, mint amennyit a génszerkesztés nélküli technikával tett meg.

Az ezt követő kísérletekben a csapat egereken tesztelte a technikát, amelyekbe emberi hepatocelluláris karcinómát ültettek be. Míg az SDT önmagában csökkentette a daganatok számát a kezeletlen egerekhez képest, a nanorészecskékben és az ultrahangban együttesen részesülő állatoknál 15 nap után az összes daganat zsugorodásnak indult.

A kutatócsapat szerint a technikának kevesebb mellékhatása lehet, mint más kezeléseknek, mivel az ROS és a CRISPR csak azon a területen szabadul fel a sejtekben, ahová az ultrahangimpulzusokat irányítják, emellett mélyebbre hatolhat a szövetekbe, mint a fotodinamikus terápiának nevezett rokon technika, amit infravörös fény vált ki.

Dráma Párizsban, a PSG kiesésével döntős a Dortmund a Bajnokok Ligájában

Eldőlt, melyik csapat jutott be elsőként a Bajnokok Ligája döntőjébe a PSG és a Dortmund közül.

Az USA után olasz egyetemekre is átgyűrűztek a palesztin-párti tüntetések

Azt követően, hogy az Egyesült Államokban már hetek óta jelentős palesztin-párti megmozdulások zajlanak a különböző egyetemeken, a jelenség az olaszországi felsőoktatási intézményekre is átterjedt.