Íme a Föld fekete doboza, ami rögzítheti az emberiség éghajlatra mért pusztítását
A Föld elpusztíthatatlan fekete dobozát egy távoli ausztráliai síkságon fogják megépíteni, a feladata pedig az lesz, hogy dokumentálja civilizációnk éghajlati káoszba való süllyedését.
Akárhogy is nézzük, az éghajlatváltozással és a bolygón tapasztalható általános felmelegedési tendenciával kapcsolatos hírek elég komor olvasmányok. A Párizsi Megállapodás célja, hogy az éghajlatváltozás legrosszabb hatásainak elkerülése érdekében a hőmérséklet-emelkedést az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fok alatt tartsuk, de amint azt az ENSZ legutóbbi, a kibocsátási arányokról szóló jelentése is bemutatja, ezt a célt jócskán túllépjük, így az előrejelzések szerint a század végére 2,7 Celsius-fokkal emelkedhet a hőmérséklet.
A rövid távú kilátások ugyanilyen riasztóak: az IPCC augusztusban kiadott legutóbbi jelentése szerint 20 éven belül elérjük az 1,5 Celsius-fokos határt, a következmények pedig várhatóan katasztrofálisak lesznek. A hőmérséklet az egész világon emelkedni fog, és drámai hatással lesz az Északi-sarkvidékre is, ahol a globális átlag több mint kétszeresére növekedhet, ami jelentősen felgyorsítja a permafroszt réteg, illetve a tengeri jégtáblák olvadását.
A csapadékmennyiség várhatóan növekedni fog, amely miatt a magasabb szélességi körökön gyakoribbá válnak az olyan természeti katasztrófák, mint az árvizek és földcsuszamlások, míg más régiókban aszályok pusztítanak majd, miközben az alacsonyan fekvő part menti területeken a viharhullámok miatt áradások várhatóak. Eközben a légköri széndioxid-szint emelkedése következtében az óceánok savasabbak lesznek, ezáltal veszélyeztethetik az óceánban élő állatokat és növényeket.
A nemrég bejelentett „Föld fekete doboza” névre keresztelt nagyszabású kezdeményezés célja, hogy fordulatra ösztönözze az emberiséget az éghajlati katasztrófa felé tartó, szó szerint pokoli út során elkövetett hibás lépésekre való rávilágítással.
Hasonlóan ahhoz, ahogyan egy repülőgép fekete doboza információkat gyűjt a repülési adatokról, és a baleset előtti pillanatokban kritikus felismeréseket tár fel, az ausztráliai Tasmániában formálódó acélszerkezetet a civilizáció összeomlását szem előtt tartva tervezték, ezáltal az esetleges bukásunkról szóló feljegyzéseket kínálhat majd a jövő civilizációi számára.
Amint arról az ABC beszámolt, a Föld fekete dobozát geológiai stabilitása miatt egy gránitsíkságon építik. A dobozt úgy tervezik, hogy túlélje az emberiséget – 7,5 centiméter vastag acélfalakkal, valamint tetőn elhelyezett napelemekkel és tartalék akkumulátorokkal látták el, amelyek a működéshez szükséges energiát biztosítják.
A dobozban hatalmas tárolóegységek fognak helyet kapni, amelyeken az éghajlati jelenségekkel és a bolygó egészségével kapcsolatos fejlemények krónikáját tárolják, és amelyeket az internetről töltenek le egy erre a célra kifejlesztett algoritmus segítségével.
Mindez magában foglalja majd a szárazföldi és tengeri hőmérséklettel, az óceánok savasodásával, a légkör széndioxid-szintjével, az élővilág kihalásával, az energiafelhasználással és a népszaporulattal kapcsolatos méréseket. Az adatok mellett a fekete doboz olyan információkat is össze fog gyűjteni, mint a napi hírek, a közösségi médiában megjelent bejegyzések, illetve a fontos klímacsúcsok és éghajlatváltozással kapcsolatos találkozók fejleményei.
A várakozások szerint a doboz elegendő kapacitással rendelkezik majd ahhoz, hogy a következő 30-50 évre elegendő adatot tároljon, továbbá a tervek szerint az információkhoz digitális platformon és vezeték nélküli kapcsolaton keresztül is hozzáférhetnek azok, akik ellátogatnak a helyszínre.
A Föld fekete doboza a Tasmániai Egyetem kutatói, a Clemenger BBDO marketingcég és más vállalatok közös projektje. Az építkezés a tervek szerint jövő év közepén kezdődik, a merevlemezek azonban már a múlt hónapban, a COP26 klímakonferencia idején elkezdték gyűjteni az adatokat, a felvételek béta verziója pedig már látható a projekt weboldalán.