Kocka alakú titokzatos objektumra bukkantak a Hold sötét oldalán
A kínai Jütu–2 holdjáró egy rejtélyes, kocka alakkal rendelkező tárgyat észlelt a Von Kármán-kráteren történő áthaladása közben.
A Hold sötét oldalán 2019. január 3-án landoló Jütu–2 az első rover, amit Földünk hűséges követőjének ezen misztikus térségébe juttattak el az égitest feltérképezése céljából. Az elmúlt közel három év leforgása alatt a szonda – a tudományos közösség és az űrrajongók nagy örömére – rengeteg fényképet küldött vissza a bolygóra, a felvételek között pedig néhány bizarr fotó is fel-felbukkant.
Novemberben a Jütu–2 rover kamerái egy kocka alakú objektumot észleltek az északi horizonton, a szerkezettől mintegy 80 méteres távolságban. A felfedezésre a Space.com hívta fel a figyelmet, amely a Kínai Nemzeti Űrügynökséghez (CNSA) kapcsolódó kínai nyelvű blog, az Our Space naplóbejegyzéséről számolt be.
A blogbejegyzésben a kocka alakú objektumot „rejtélyes kunyhóként” írták le, főként szögletes alakja miatt. Érdemes kiemelni, hogy bár nagyon keveset tudunk a szóban forgó tárgyról, valószínűleg csupán egy ősi meteoritbecsapódás során keletkezett hatalmas méretű sziklatömbről van szó, nem pedig földönkívüli eredetű monstrumról.
A tudósok az utóbbi időben felgyorsították az idegen civilizációk által épített szerkezetek keresését az univerzumban, az Uppsala Egyetem asztrofizikusai például földönkívüli intelligens civilizációk nyomaira utaló Dyson-gömbök után kutatnak, ám annak a valószínűsége, hogy a Holdon hasonló szerkezetet találjanak, gyakorlatilag elhanyagolható. A Jütu–2 egyébként az elkövetkező napokban közelebb fog merészkedni a szóban forgó tárgyhoz, így hamarosan részletesebb fotókon csodálhatjuk meg az érdekes szikladarabot.
Bármit is fedez fel a Jütu–2 rover, a tudományos közösség lélegzetét visszafojtva várja a kínai Csang-o–4 küldetés űrkutatási fényképeit, amely az egységet a Hold túlsó oldalára szállította.
Mindez része Kína azon törekvésének, hogy az elkövetkező években a világ egyik űrbeli szuperhatalmaként pozícionálja magát. A múlt héten például a kínai űrügynökség nyilvánosságra hozta, hogy egy olyan atomreaktort építenének a Holdra, amely százszor erősebb lenne, mint a NASA által megtervezett erőmű.