Úgy tűnik, az omikron ellen kevésbé védenek a vakcinák, de van egy jó hír is
Bár a dél-afrikai tapasztalatok azt mutatják, hogy az oltott és a fertőzötten átesett személyeket is megfertőzheti az omikron, a koronavírus új variánsa, úgy tűnik, enyhe lefolyású megbetegedést okoz a szélsebesen terjedő változat.
A koronavírus új variánsa, az omikron mutációi arra utalnak, hogy valószínűleg legalább bizonyos mértékben képes kikerülni az oltóanyagok biztosította védelmet, de nem valószínű, hogy súlyosabb megbetegedést okoz, mint a kórokozó korábbi változatai – számolt be a Bloomberg.
Ezek a korai feltételezések összhangban vannak többek között a dél-afrikai megfigyelésekkel, ahol az omikron azokat is megfertőzte, akik korábban felvették a védőoltást vagy felépültek a megbetegedésből. Egyelőre azonban úgy tűnik, nagyrészt enyhe lefolyású megbetegedéssel estek át a fertőzésen.
Ezek az adatok azonban egyelőre rendkívül korlátozottak, így a jelenlegi bizonyítékok nagy része számítógépes modellezésből és az omikron fizikai szerkezetének a korábbi változatokkal való összehasonlításából származik.
Az omikron szélsebesen terjed a világban, de a WHO nem tud halálos kimenetelű esetekről
Kielemezték az omikront, a tudósok aggodalmukat fejezték ki a terjedés gyorsasága miatt
Az omikron körül azonban továbbra is sok a kérdőjel. A variáns kétszer annyi mutációt tartalmaz, mint a delta, amely nagy része a tüskét érinti, a vírus felszínén található fehérjét.
Egy ilyen erősen mutálódott vírus megjelenése majdnem két évvel a világjárvány kezdete után megdöbbentette a tudományos közösséget, hiszen sokan azt feltételezték, hogy az ultrafertőző delta az utolsó nagy hullámot jelenti, amely az 1918-as influenzajárványhoz hasonlóan tetőzik, majd végül kiég.
A tudósoknak hetekig tartó gondos laboratóriumi vizsgálatokra és tanulmányozásra lesz szükségük ahhoz, hogy kibogozzák, mit is jelentenek pontosan az omikron mutációi, és megállapítsák, mennyivel fertőzőbb, mint a korábbi variánsok és milyen következményekkel jár a fertőzöttekre nézve.
Jakab Ferenc szerint aggódni kell az omikron variáns miatt, nem pedig pánikolni
Dr. Wendy Burgers, a Fokvárosi Egyetem immunológusa szerint azonban a T-sejtek még mindig aktív választ tudnak nyújtani az omikron ellen. A T-sejtek kéz a kézben dolgoznak az antitestekkel a fertőzés és a betegség kialakulásának elhárításában. Ha egy vírusnak sikerül elkerülnie az antitestek támadását, a T-sejtek a fertőzött sejtek elpusztításával kezdenek foglalkozni.
Burgers laboratóriuma az omikron-fertőzöttektől származó mintákat és az omikron tüskefehérjéit várja, hogy megkezdhesse az alapos vizsgálatokat, a korai számítógépes elemzések azonban alátámasztották a T-sejtekkel kapcsolatos elméletet.
A New York-i Rockefeller Egyetemen Dr. Theodora Hatziioannou laboratóriuma az elmúlt évet a vírus egy nem veszélyes, szintetikus változatának kikísérletezésével töltötte, hogy megnézze, mi történne, ha a SARS-CoV-2 tüskefehérjében jelentős számú mutáció menne végbe, sok esetben ugyanazon a helyen, mint az omikronban. Hatziioannou úgy véli, hogy az új variáns meglehetősen ellenálló lesz az antitestekkel szemben.
Falus Ferenc: hatmillió magyar van kitéve az omikron-fertőzés veszélyeinek
Dr. Charles Chiu, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem mikrobiológusa elmondta: ő is azok táborába tartozott, aki úgy gondolta, hogy a delta variáns érkezésével megkezdődik a járvány vége.
“Meglepett az omikron. Ez egy olyan vírus, amely folyamatosan meglep minket” – mondta Chiu.
Még ha az omikron nem is eredményez súlyosabb fertőzéseket a legtöbb embernél, az esetek számának növekedése több kórházi kezelést és halálesetet eredményezne egyszerűen a fertőzések száma miatt – fogalmazott a mikrobiológus. És amíg nagy számban vannak oltatlan emberek a világon, a vírus tovább fog terjedni és mutálódni.
Az omikron további bizonyítékot szolgáltat arra is, hogy a SARS-CoV-2 rendkívüli alkalmazkodóképességgel rendelkezik, és nehéz lesz teljesen eltörölni a Föld színéről.
Dr. Chiu úgy véli, hogy az egészségpolitikának el kell mozdulnia attól a céltól, hogy a vírust a védőoltások révén próbálja kiiktatni, és inkább a súlyos megbetegedések megelőzésére kell összpontosítania.
“Nagyon is lehetséges, hogy ez a vírus velünk marad” – mondta.