A történelem legrégebbi díszes ékszerét fedezték fel egy lengyel barlangban
Egy dél-lengyelországi barlangban bukkantak rá az ékszerre, mely a legrégibb, melyet valaha találtak az eurázsiai kontinensen.
A kutatócsoport egy radiokarbonos kormeghatározás segítségével állapította meg az ékszer, és a közelében talált szerszámkorát, s kiderült, hogy mintegy 41 500 évesek. A mamutcsontból készült medált pontozott vonalakkal díszítették, a felfedezés pedig még 2010-re nyúlik vissza – írja az NFP.
A kutatás során feltártak több más leletet is: köztük egy neandervölgyi embertől származó fogat, melyről a kormeghatározás után megállapították, hogy 80 ezer éves. Egészen megdöbbentő, de a kutatás során fény derült arra is, hogy a neandervölgyi emberek már 46 ezer évvel ezelőtt is használtak fogpiszkálót.
A barlangban talált leletek megerősítették a feltételezést, miszerint a neandervölgyiek már a paleolitikum idején bevezettek különböző kulturális újításokat. Tökéletes példa erre az ékszer is, mely egy ovális alakul medál, két fúrt lyukkal és legalább 50 pontból álló, szabálytalan alakú hurokból álló díszítéssel.
A kutatók arra a következtetésre jutottak a medál vizsgálata során, hogy e jelek nagy valószínűséggel a vadászatok számát jelölték, vagy esetleg holdjegyek lehetnek. A felfedezés azért is rendkívül fontos, mert ennek segítségével megtudhatjuk, hogy az ősi ember mikor jutott el arra az értelmi szintre az evolúcióban, amikor kezdetét vette a társadalmi komplexitás.