Hajszálon múlt egy újabb kozmikus katasztrófa
A NASA Hold körül keringő űrszondája mellett csupán néhány méterre húzott el az Indiai Űrügynökség (ISRO) orbitere.
Már nem csupán a Föld felett gyülemlik fel az űrszemét, hanem a Holdat is érinti a probléma, amit kizárólag nemzetközi összefogással lehetne megoldani, ám a semlegesítés korántsem egyszerű feladat, hiszen a jelenleg is aktív szatellitek szintúgy óriási gondot okozhatnak.
A CNET magazin riportjából kiderült, még októberben történt egy súlyos incidens, mely során a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter röppályáját módosítani kellett, mivel az indiai Chandrayaan-2 orbiter egyszerűen olyan közel merészkedett a szerkezethez, hogy félő volt, bekövetkezik az ütközés.
A két űrszonda között távolság alig 100 méterre zsugorodott, viszont mivel időben észlelték a bajt, ezért sikerült 3 kilométerre megnövelniük a különbséget. Mind a NASA, mind az ISRO beismerték a balesetet, amit végül meg tudtak akadályozni, hála a mérnökök éberségének.
A NASA Goddard Űrközpontjának szóvivője, Nancy Jones a lapnak adott interjújában elmondta, az űrhivatalok közötti koordináció mintapéldáját láthatták, ami elengedhetetlen olyan nagyszabású projektek során, amikor egymás szerkezeteit veszélyeztethetik.
Az űrhulladékok kiiktatását már több ország is tervezgeti, és Elon Muskék sem véletlenül az újrahasznosítás felé vették az irányt, hiszen rengeteg pénzt spórolhatnak meg, nem beszélve arról, hogy biztonságosabbá varázsolhatják az univerzumot, bár az is igaz, hogy a Starlink műholdakkal ennek épp ellenkezőjét teszik.