Cenzúra Görögországban: börtön jár az újságíróknak az álhírek terjesztéséért
A sajtószabadság megsértésében vádolják Görögországot, miután a kormány olyan törvényt fogadott el, amely értelmében börtönbüntetéshez vezethet az álhírek terjesztése.
A görög parlament jóváhagyta az igazságügyi minisztérium ellentmondásos törvényjavaslatát. amely szigorúan bünteti a hírszervezetek és a közösségi média általi álhírek terjesztését, azonban a Human Rights Watch szerint a törvényjavaslatot a médiaszakemberek, a civil társadalom és a kormány politikáját kritizáló személyek megbüntetésére lehet felhasználni, ezzel pedig súlyos veszélybe kerülhet a sajtószabadság.
A törvény szerint „bárki, aki nyilvánosan vagy az interneten bármely módon olyan hamis híreket terjeszt, amelyek alkalmasak arra, hogy aggodalmat vagy félelmet keltsenek a nyilvánosságban, megingassák a közbizalmat a nemzetgazdaság, az ország védelmi képessége vagy a közegészségügy iránt“, egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntethető – írja a TRT World.
Azonban a törvény homályosan fogalmaz az álhír meghatározását illetően, és azt sem definiálja, hogy mi alapján kellene meghatározni, hogy valami álhírnek minősül-e, és a véleménynyilvánítás szabadságának tiszteletben tartásáról sem tesz említést.
A médiaszabadsággal foglalkozó nem kormányzati csoportok európai szintű hálózata, a Media Freedom Rapid Response felszólította az igazságügyi minisztériumot, hogy vonja vissza a törvényt még a módosítás elfogadása előtt.
Az athéni napilapok görög újságíróinak szövetsége (ESIEA) szintén bírálta az „álhírek terjesztéséről“ szóló törvénymódosítást, mivel az túlságosan homályosan fogalmaz a legtöbb kérdésben.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) 2021 elején aggodalmát fejezte ki a görögországi helyzet miatt, ugyanis szerintük rohamosan romlik a média szabadságának állapota. Áprilisban a World Press Freedom Index-en Görögország az Európai Unió országai közül a harmadik helyen végzett, a listán, amely a világ 180 országát rangsorolja a „jótól“ a „nagyon rosszig“ sajtószabadság és cenzúra szempontjából.